V zadnjem času večkrat razmišljam o Sloveniji, tako tisti, ki jo poznamo in doživljamo danes, morda še več pa o tisti Sloveniji, ki prihaja in jo sedaj živeče generacije ne bodo dočakale, jo pa že danes, s svojimi dejanji, pomembno sooblikujemo.
Naš prvi in morda najpomembnejši problem, je število rojstev otrok. Rodnost v Sloveniji upada. Statistični urad RS je objavil podatke, da v Sloveniji živi 377.804 otrok, kar je 18 % prebivalstva. Drugod po Evropi je stanje ponekod boljše (Irska, Francija, Švedska, Belgija), ponekod pa tudi slabše (Malta, Italija). Stanje na tem področju lahko izboljša le država s svojimi ukrepi vzpodbujanja rodnosti. S tega vidika, sta nam v zadnjem času, lahko vzor Poljska in Madžarska.
Večje probleme je zaznati tudi v našem povsem nepotrebnem prilagajanju tujcem, zlasti tistim, ki k nam prihajajo od drugod. Ni naša naloga, da se mi prilagajamo njim, mi jih gostimo in če želijo bivati pri nas se morajo oni prilagajati naši kulturi, naši veri, našim običajem. Nihče jih namreč ne sili, da morajo bivati pri nas. Toda tega se vse premalo zavedamo. Naj navedem dva primera, ki se v tem kontekstu nebi smela zgoditi, ampak sta se.
Poslanka DZ Tamara Vonta in bivša ministrica Emilija Stojmenova Duh, sta pred dnevi, v okolici Krškega, dosegli odpoved klasičnega obreda razglasitve mošta za vino in blagoslova vina s strani lokalnega župnika. Tak dogodek se je leta in leta odvijal v tamkajšnji šoli, seveda v času, ko na šoli ni bilo otrok. Zakaj? Se mar sramujemo naših lastnih običajev, navad in tradicije?
V porodnišnici v Mariboru pa je pred dnevi prišlo do besednega spora med nekim moškim in osebjem tamkajšnje porodnišnice, saj je moški začel ustrahovati tam zaposlene. Razlog je bil v prehrani, ki jo je dobila njegova žena, postregli so ji namreč svinjsko meso. Dan ali dva za tem, pa smo lahko slišali modrovanja nekaterih levih politikov, kako bi bilo treba prehrano v javnih ustanovah prilagoditi verskim prepričanjem posameznikov. Če bomo tako razmišljali in ukrepali, bomo Slovenci v svoji lastni državi, postali z vidika kulture, tradicije in vere manjšina, ki bo z leti izbrisana iz obličja sveta.
Danes moramo zato razmišljati o Sloveniji jutri, danes moramo narediti vse, da bo Slovenija jutri lepša in boljša za vse ali kot je že pred stoletji pridigal Primož Trubar, ki je tudi razmišljal o tem, kako bomo Slovenci »stali inu obstali«.
Avtor: dr. Vinko Gorenak