Kot poroča Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa za večjo varnost voznikov  ta teden na slovenskih cestah poteka 2. del nacionalne preventivne akcije za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov. Na Javni agenciji Republike Slovenije za varnost prometa poudarjajo, da je namen evropsko usklajene akcije spodbuditi voznike tovornih vozil ter avtobusov k doslednejšemu spoštovanju prometnih predpisov.

Prvi del akcije je potekal od 26. februarja do 4. marca 2018, v prvem delu akcije se je izkazalo, da bi bilo na slovenskih cestah potrebno zagotoviti stalen nadzor nad tovornimi vozili in avtobusi, v času akcije so zabeležili skoraj 227 kršitev cestnoprometnih pravil. Tokratna akcija in nadzor sta usmerjena predvsem k preprečevanju in opozarjanju najpogostejših kršitev, kot so neuporaba varnostnega pasu, prekoračitvi hitrosti, neupoštevanju obveznih počitkov in odmorov ter manipulacije in goljufije pri uporabi tahografov.

Na slovenskih cestah se je lani zgodilo 2.294 prometnih nesreč, od tega so bile tri smrtne žrtve med vozniki tovornih vozil. V prometnih nesrečah z udeležbo voznikov tovornih vozil in avtobusov v zadnjih petih letih izstopa predvsem število smrtnih žrtev zaradi neprilagojene hitrosti. Število umrlih voznikov tovornih vozil lani ostaja enako, povečalo se je število voznikov tovornih vozil kot povzročiteljev prometnih nesreč za 12 % (lani 1.512, v letu 2015 pa 1.356). V letošnjem letu so zabeležili ponovno porast števila tujih povzročiteljev kot voznikov tovornih vozil na 41 %. Največ prometnih nesreč z udeležbo voznikov tovornih vozil se je v letu 2017 zgodilo na cestah naselju (49 %). Največ najhujših prometnih nesreč (s smrtnim izidom) se je zgodilo na avtocestnem omrežju, in sicer skupaj kar 8 oz. 42 %.

Kot vsako leto so tudi letos na Javni agenciji Republike Slovenije za varstvo prometa pripravili posebno zloženko, namenjeno voznikom tovornih vozil in avtobusov, ki vsebuje osnovne informacije o prometnih pravilih v Sloveniji, stanju varnosti in pomembna skupna priporočila za pravilno nalaganje, zavarovanje in pritrditev tovora. Tudi Gospodarska in Obrtna zbornica Slovenije sodelujeta v preventivni akciji.

 

M.I.