petek, 22 novembra, 2024
Doma Slovenija Zdravstveni sistem na robu zmožnosti – lahko se nam zgodi italijanski scenarij
Foto: twitter

Zdravstveni sistem na robu zmožnosti – lahko se nam zgodi italijanski scenarij

V Sloveniji imamo že šest pozitivnih primerov okužbe s koronavirusom v zadnjih 24 urah, le vprašanje je, koliko jih je še neodkritih in kako hitro se bo virus neopazno širil naprej zaradi zapoznelih ukrepov oblasti. Padla Šarčeva vlada se je pri tem še enkrat izkazala za operativno nesposobno, saj se raje kot z aktualno zdravstveno krizo ukvarjajo z javnimi razpisi za zaposlitev političnih mrtvecev po slovenskih ministrstvih. “Na veliko bi bilo treba misliti ob pravem času. Zdaj bomo improvizirali. In ker ima podobne potrebe ves svet, bomo pri dobaviteljih kratko gotovo potegnili mi, ne veliki,” odzive oblasti ob izbruhu primerov smrtonosnega koronavirusa komentira poznavalec slovenskega zdravstvenega sistema dr. Blaž Mrevlje. Po njegovem je zdravstveni sistem na robu zmožnosti, lahko se nam zgodi celo italijanski scenarij.

Evropo je zajela pandemija smrtonosnega koronavirusa. V le samo 24 urah so med zadnjimi tudi v Sloveniji potrdili šest primerov okužb, ukrepi oblasti pa kažejo, da je vlada že zdavnaj zamudila priprave na resno soočenje s pandemijo. “Predvsem bi morali začeti ukrepati že prej. Vlada bi morala že pred dvema mesecema imenovati na državnem nivoju krizno ekipo, ki bi vključevala strokovnjake različnih področij, ne le ministrstvo in NIJZ. Mi v najbolj kritičnem času nismo imeli operativne vlade. Ministra za zdravje in obrambo sta v ključnem trenutku odstopila. Še vedno se nismo odločili za odpoved masovnih dogodkov. Ne vem, ali so aktivirali Banko Slovenije, ki bo s svojimi ukrepi preprečila finančno destabilizacijo. Ali so zagotovili dovolj velike državne rezerve hrane, zaščitnega materiala,” je kritično stanje ob izbruhu zdravstvene krize v Sloveniji opisal priznani kardiolog dr. Blaž Mrevlje.
Napaka št. 1: Razmere na Kitajskem bi morale takoj zganiti oblast
Po mnenju Mrevljeta bi se morali odgovorni zganiti takoj, ko so prišle prve novice iz Kitajske. Niso se niti ob izbruhu virusa v sosednji Italiji. Tako smo po njegovem izgubili dva meseca, v katerih bi se zdravstveni sistem in drugi podsistemi države lahko bistveno bolje pripravili na pandemijo, za katero je bilo jasno, da bo slej kot prej prišla tudi v Slovenijo. “Zadnje dni posledično lahko opazujemo piar katastrofo in improvizacijo zdravstvenih ustanov, ki že tako in tako ves čas delujejo na robu še možnega,” je povedal Mrevlje.
Avtor Luka Perš, več si lahko ogledate tukaj.