5. sveženj protikoronskih ukrepov osredotočen na trg dela ter področje zdravstva

Foto: Ministrstvo za finance

Minister Cigler Kralj je včeraj na novinarski konferenci predstavil ključne ukrepe, ki jih predvideva novi sveženj protikoronskih ukrepov.

Za ohranitev delovnih mest in pomoči delodajalcem PKP5 predvideva podaljšanje ukrepa čakanje na delo doma do konca leta 2020 za vse panoge, pogoj je upad prihodkov za vsaj 30 odstotkov glede na leto 2019. Od 1. septembra dalje zakon prinaša možnost uveljavljanja 80-odstotnega nadomestila za odsotnost z dela zaradi varstva otroka zaradi višje sile, to je, če je bila zanj odrejena karantena.

Za zaposlene je podaljšan ukrep 100-odstotnega nadomestila plače v primeru odrejene karantene zaradi stika z okuženo osebo na delovnem mestu. Samozaposleni bodo upravičeni do povračila nadomestila v vrednosti 250 evrov, če jim je bila odrejena karantena. Ukrep bo veljal od 1. oktobra. Za samozaposlene in mikropodjetja se znova uvajajo začasni ukrepi v obliki mesečnega temeljnega dohodka v vrednosti 700 evrov in povračila prispevkov v vrednosti 400 evrov mesečno.

Predlog zakona uvaja tudi možnost začasne razporeditve zaposlenih iz socialnovarstvenih in zdravstvenih ustanov v domove starejših občanov. Za zaposlene, ki delajo z okuženimi v sivih in rdečih conah v socialnovarstvenih zavodih, je predlagana uvedba dodatkov,  in sicer 30 odstotkov urne postavke osnovne plače zaposlenega. Prav tako so predvideni dodatki za zdravstvene delavce, ki delajo z bolniki s covidom. Za zagotavljanje finančne vzdržnosti domov za starejše vlada predlaga uvedbo ukrepov financiranje zaščitne opreme za omejevanje okužbe s COVID19 in kritje stroška izpada prihodkov zaradi nezasedenih zmogljivosti, saj v domove, v katerih je potrjena prisotnost virusa, ne smejo sprejemati novih varovancev. Pri ukrepih s področja zdravstva se uvaja možnost koriščenja odsotnosti z dela do treh delovnih dni zaradi bolezni brez potrdila osebnega zdravnika. Poenostavlja se tudi postopek izdaje karantenske odločbe.

 

Na področju vzgoje in izobraževanja sta med drugim zagotovljena financiranje zaščitne opreme in sredstev za razkuževanje prostorov ter oprostitev plačila za vrtec v primeru odrejene karantene za otroka. Ureja se tudi možnost izvajanja vzgojno-izobraževalnega dela na daljavo.

 

Za pomoč izvajalcem občasnih prevozov, mestnih prevozov vladni predlog zagotavlja tudi nadomestilo stroškov, ki so jih imeli med 16. marcem in 11. majem (med razglašeno epidemijo), ko niso mogli izvajati prevozov. Predlagano je še, da se jim priznajo stroški za zaščitno opremo za voznike in sredstva za razkuževanje vozil.

Vir: Vlada RS