“Primanjkljaj je res rekorden, ampak je povsem logičen v danih razmerah. Obstoječi proračun se je sprejemal še pred časom zadnje krize v povsem drugačnih razmerah. Vlada je, ko je prišlo do velike korona krize, reagirala takoj in odločno. Sprejela je štiri protikrizne pakete. Zato je logično, da je potreben rebalans proračuna. Moramo vedeti, da ta rebalans daje dodatna sredstva ministrstvom za zdravje, gospodarstvo, finance in delo,” je sprejeti rebalans proračuna komentiral profesor na Ekonomski fakulteti v Ljubljani dr. Matej Lahovnik.
Sedanja vlada se je znašla v najhujši situaciji po koncu druge svetovne vojne. Zaradi epidemije koronavirusa so se vse razvite države znašle v hudi finančni krizi. Vse se soočajo z največjim primanjkljajem v zadnjih petinsedemdesetih letih. A kot opozarja Lahovnik, so bili ukrepi Janševe vlade osredotočeni na lajšanje finančnih težav državljanov. “Slovenija je med tistimi državami, ki se jim je brezposelnost najmanj povečala tudi zaradi uspešnih protikoronskih ukrepov, ki pa jih je potrebno financirati.”
Vlada se je v ta namen po besedah finančnega strokovnjaka zadolžila po zelo ugodnih pogojih na mednarodnih trgih. “Ugodni pogoji pa so zato, ker finančni trgi zaupajo v makroekonomsko politiko slovenske vlade,” je v oddaji Tema dneva z voditeljem Luko Svetino pojasnil ugodno zadolževanje Slovenije na svetovnih finančnih trgih finančni strokovnjak Matej Lahovnik.
Sedanja vlada sprejemala proticiklične ukrepe za spodbujanje kupne moči prebivalstva
Rebalans proračuna je požel veliko kritik iz opozicijskih in kulturniških vrst. Vodja posvetovalne vladne skupine za sprejemanje protikoronskih ukrepov zatrjuje, da je sedanji proračun realen odraz razmer. Opozarja, da je prišlo do prestrukturiranja sredstev in vlada je namenila več sredstev tja, kjer so nujno potrebna. “Mislim, da je vsakomur jasno, tudi laikom. Največje povečanje sredstev imajo na ministrstvih za zdravje, gospodarstvo in delo. Navsezadnje so protikoronski ukrepi najbolj intenzivni in najbolj potrebni prav na teh področjih. Celota vladnih ukrepov v tej krizi je bila, da so ukrepali takoj in odločno.”
Vsak posameznik ve, da brez kupne moči prebivalstva, gospodarstvo ne more funkcionirati. Zato so ukrepi vlade pod vodstvom Janeza Janše bili namenjeni v smer, da državljani čim manj občutimo posledice korona krize. “Način, da se ohrani kupna moč ljudi. Da se pomaga tistim, ki so najbolj ranljivi. Mislim, da je v ta namen pojasnila, kam je šel vsak posamezen evro.”
Nekdanji minister za gospodarstvo v Ropovi in Pahorjevi vladi se strinja, da je trenutna vladajoča oblast delovala proticiklično. Z javnim zadolževanjem je hotela zaustaviti padec gospodarske rasti in predvsem okrepiti gospodarsko aktivnost. Prav zaradi tega je okrevanje bistveno lažje in se lahko vrnemo na stare gospodarske tirnice že naslednje leto.
Avtor Luka Perš, več lahko preberete tukaj.