Minister za notranje zadeve Aleš Hojs se je včeraj udeležil Foruma o trajnih preselitvah. Dogodek, ki ga je organizirala Evropska komisija, je bil namenjen pogovoru o nadaljevanju trajnih preselitev po pandemiji covida 19.
V imenu slovenskega predsedstva je udeležence nagovoril minister Aleš Hojs. »Zakonite poti in preselitve so pomemben del celovitega upravljanja z migracijami v EU, saj preprečujejo nevarne nezakonite poti in zagotavljajo zaščito osebam, ki jo resnično potrebujejo.« Izpostavil je, da so preselitve tudi pomemben element solidarnosti s tretjimi državami, ki gostijo veliko število migrantov, ki bežijo pred vojno ali preganjanjem.
»Zaradi pandemije covida 19 so bile preselitve prekinjene,« je dejal minister in pri tem izpostavil, da bi kljub nadaljnjim potrebam po preselitvah morali tudi sicer okrepiti naša prizadevanja za zagotavljanje zakonitih poti v EU. Tako je v okviru zakonodajnega svežnja o upravljanju z migracijami in azilu v obravnavi predlog o uredbi o preselitvah. Predlog vzpostavlja okvir za zagotavljanje zaščite ljudem, ki jo resnično potrebujejo, preprečuje spodbude za nezakonite migracije in lajša breme prvim državam azila. Slovensko predsedstvo vidi ta predlog kot enega od dosjejev, o katerem bi lahko dosegli dogovor izven celotnega azilnega svežnja, saj ni tesno povezan z najpomembnejšimi vprašanji pakta o migracijah in azilu in ne posega v nobene rešitve iz pakta. S tem bi poudarili pomen preselitev kot načina za zakonito priseljevanje v EU. »Sprejetje uredbe bi imelo dodano vrednost pri upravljanju z migracijami,« je na koncu dodal minister.
Trajna preselitev pomeni preselitev oseb (državljanov tretjih držav), ki potrebujejo mednarodno zaščito, iz tretje države v državo članico EU, kjer pridobijo mednarodno zaščito. Je ena od treh oblik trajnih rešitev, poleg statusa begunca oziroma lokalne integracije ter prostovoljne vrnitve. Trajne preselitve nudijo zaščito osebam, ki jo potrebujejo, obenem pa gre tudi za izkaz solidarnosti s tretjimi državami pri obvladovanju velikega števila ljudi, ki bežijo pred vojnami ali preganjanjem. Preselitve predstavljajo del celostnega pristopa k migracijam, s katerim krepimo zakonite poti v EU, zmanjšujemo spodbude za nezakonite migracije in tveganja za tihotapljenje in trgovino z ljudmi.
Vir: Ministrstvo za notranje zadeve in Stalno predstavništvo pri Evropski uniji Bruselj