Občina Slovenske Konjice: Drugo vozilo za izvajanje projekta Prostofer

Foto: Občina Slovenske Konjice

Občina Slovenske Konjice je za izvajanje projekta PROSTOFER namenila drugo vozilo, ki bo omogočilo prevoze Prostoferjev tudi na daljših relacijah. Staro električno vozilo je imelo namreč zaradi starosti in izrabljenosti baterije zelo omejen domet. Prostofer je v Slovenskih Konjicah zaživel pred dobrimi šestimi leti, marca 2017, ko so se kot ena izmed prvih slovenskih občin pridružili projektu Zlate mreže, ki po celotni Sloveniji združuje mrežo prostovoljnih šoferjev, je zapisano v sporočilu za javnost na spletni strani Občine Slovenske Konjice.

Vozniki, ki so pripravljeni pomagati, nudijo prevoz starejšim občanom Slovenskih Konjic za namene obiskov pri zdravniku, terapij, lekarne in ostalih vsakodnevnih manjših opravkov. Od takrat so Prostoferji prevozili že okrog 18.172 km in opravili 561 voženj. Voznike k pomoči spodbuja zadovoljstvo in zahvala kandidatov, kar je zanje največje plačilo.

Prostofer je trajnostni vseslovenski prostovoljski projekt za mobilnost starejših, ki povezuje starejše osebe, ki potrebujejo prevoz in ne zmorejo uporabljati javnih in plačljivih prevozov, s starejšimi aktivnimi vozniki, ki pa po drugi strani radi priskočijo na pomoč.  Številni starejši imajo velike težave s prevozi, sploh če so doma zunaj mestnih središč, kjer ni razvite avtobusne mreže. Tisti bolj oddaljeni se velikokrat ne morejo odpraviti po opravkih, kadar si želijo, temveč se prilagajajo možnostim oziroma času, ko jim lahko pomagajo družinski člani ali prijatelji. Nekateri uporabljajo taksi, vendar pa to pomeni dodatne stroške, kar je za številne prevelik finančni zalogaj, zato tovrstnih prevozov ne uporabljajo.

Pravila Prostoferja so preprosta, a jasna. Prevoz lahko naročijo vsi tisti starejši, ki ne vozijo sami, nimajo svojcev, imajo nizke mesečne dohodke, pa tudi slabše povezave z javnimi prevoznimi sredstvi. Prevozi se izvajajo le po nujnih opravkih in do javnih ustanov, npr. v zdravstveni dom ali bolnišnico, v lekarno, na banko, pošto, upravno enoto ipd.

Trenutno je na seznamu v Občini Slovenske Konjice prijavljenih devet prostovoljnih šoferjev,  od katerih jih je v letošnjem letu najbolj aktivnih sedem. Prostovoljne prevoze izvajajo njihovi zvesti šoferji, ki jim gre s strani uporabnikov in Občine Slovenske Konjice velika zahvala za čas, trud, nesebično pomoč sokrajanom, ki potrebujejo prevoze, sočasno z vožnjo pa tudi pogovor …  Še posebej gre zahvala gospe Frančiški Gošnik, ki se je v mrežo Prostofer vključila konec leta 2019 in opravila veliko km, ter gospodu Ivanu Mehletu, ki je že od vsega začetka prostovoljni šofer in je samo v letu 2022 sam opravil kar 2330 km s 55 prevozi in opravil 221 prostovoljskih ur. Zahvala pa gre tudi gospe Sonji Punčuh, ki nesebično pomaga in opravlja prevoze s svojim avtomobilom od samega začetka projekta. Ter seveda vsem ostalim, ki jih Občina Slovenske Konjice ni navedla, a njihova nesebična pomoč veliko pomeni.

Zlata mreža povezuje starejše preko Zlatega asistenta (brezplačna številka 080 10 10). Starejša oseba sporoči potrebo po prevozu na 080 10 10, v komunikacijskem centru posredujejo ustrezne voznike iz seznama prijavljenih Prostoferjev – »prostovoljnih šoferjev«. Nato se uporabnik in Prostofer dogovorita  za prevoz. Cilj projekta je povečevanje udeležbe starejših v cestnem prometu in njihovo mobilnost. Izboljšuje varnost starejših voznikov in drugih udeležencev v prometu, ter socialno vključenost starejših, pa tudi cenovno dostopnost prevozov.

Občina Slovenske Konjice bo še naprej podpirala in financirala izvajanje projekta ter na ta način pomagala svojim občankam in občanom.

Občina Slovenske Konjice