Vabljeni na četrto Božično pravljico v Visočah 2023 z več kot 40 000 lučkami.
Lučke bodo prižgane vsak dan med 17. in 21. uro.
Tokrat so naredili povezovalni kulturno-umetniški projekt, z njim pa puščajo zelen odtis s ponovno uporabo odpadnih surovin, je zapisano v sporočilu za javnost na spletni strani Občine Šentjur.
Gre za neke vrste odpadkovni projekt oz. novodobni zero waste. To pomeni, da so uporabili odpadke in jim podarili novo vrednost. Ker je njihova pravljica vsako leto večja in obsežna, so delali tudi povezovalno, tako med kraji, državami in generacijami. Pri postavitvi Božičnih jaslic so upoštevali slovensko in lokalno kozjansko kulturo. Figure so v naravni velikosti. Naslikane so v kozjanski narodni noši iz leta 1910. Nastale so na podlagi poziranja družine iz Laškega, ki ima narodne noše zašite po originalih iz tistega obdobja. Uporabljajo jih pri folklorni skupini Anton Tanc iz Laškega.
Kozjanska zibelka z detetom je naslikana po originalni, prav tako iz istega obdobja.
Za motive živali so uporabljene slovenske avtohtone pasme. Vol je cikasto govedo, ovčke so jezersko-solčavske, kokoške so štajerske kokoši, poleg pozirata tudi drežniška koza in čebela kranjska sivka na satovju, seveda s slovenskim medom.
Predstavljen je tudi star panj Čebelarskega društva Šentjur.
Dodali so kmečko orodje in pripomočke za delo iz sosednje kmetije.
Štalca in smreke so narejene iz »odpadnega« lesa iz lokalnega gozda.
Okraski so iz odpadne embalaže. Gre za neke vrste brez odpadkovni projekt. Okraske so naredili otroci Mladinskega centra Šentjur in OŠ Planina pri Sevnici.
V ozadju se predvajajo božične pesmi v izvedbi lokalne glasbenice: citrarke Jasmine Levičar s prijatelji in pevk zamejskih Slovencev iz Toronta, vokalne skupine Plamen pod vodstvom Marije Ahačič Polak.
Več lahko preberete na tej povezavi.