V članku “V primeru odpovedi celjskih zdravnikov Zdravstveni dom nima drugih rešitev” avtorja B.S. lahko beremo, da je že nekaj časa znano, da zdravniki Zdravstvenega doma Celje delajo v nevzdržnih razmerah. O preobremenitvi s katero se spopadajo tamkajšnji zdravniki specialisti družinske medicine, pediatrije in šolske medicine so že decembra lani s pismom želeli opozoriti na to perečo problematiko.
Zdravniki so ugotovili, da pet mesecev po tem pozivu le-ta ni prinesel nobenih rešitev, zato so se v kolektivu družinskih zdravnikov odločili, da bodo v primeru neukrepanja oziroma pričetku reševanja preobremenjenosti zdravnikov podpisali kolektivne odpovedi delovnega razmerja s 1. majem 2019.
Do omenjenega roka je še le nekaj dni, da odgovorni preprečijo izvršitev napovedane kolektivne odpovedi 16 družinskih zdravnikov celjskega zdravstvenega doma. Ob tem povejmo, da je vrhunec »kriza« dosegla, ko so morali že tako izčrpani zdravniki, ki dosegajo v večini primerov več kot 110 % slovenskega povprečja v svojem rednem delovnem času pokrivati še izpad dela v domu upokojencev in ambulanti koncesionarke, ki naj bi vrnila koncesijo. To je v Zdravstvenem domu Celju pomenilo povečanje pacientov za 1.405 in bi jih naj po navodilih ZZZS Celje razporedili na družinske zdravnike v Zdravstvenem domu Celje.
To je bila kaplja čez rob in družinski zdravniki so vlado soočili s svojo namero z najradikalnejšim ukrepom, kot je kolektivna odpoved delovnih razmerij. Zdravniki so v obrazložitvi navedli, da pod takšnimi pogoji enostavno ne morejo več nadaljevati s svojim delom in hkrati da le-to ne more biti opravljeno kvalitetno in strokovno. Pri takšnem obsegu dela je velika možnost za napake, ki lahko v najhujših primerih pripeljejo tudi do točke, ko postanejo ogrožena človeška življenja.
Kljub dejstvu, da se minister za zdravje Aleš Šabeder v zadnjih dneh sestaja z vsemi vpletenimi stranmi, ti sestanki ne prinašajo nobenih konkretnih rešitev. Zato člani FIDES-a zatrjujejo, da bodo meseca junija pričeli delati strogo v skladu z Modro knjigo standardov in normativov v zdravstvu. Omenjena knjiga je tudi del kolektivne pogodbe in zdravniška pravica od katere zdravniki ne bodo odstopali, če se zadeve na perečih področjih ne bodo pričele urejati.
Strokovni vodja Zdravstvenega doma Celje Marko Drešček, dr.med., je pred nekaj dnevi zatrdil, da v Celju še vedno nimajo konkretnih rešitev za nastalo situacijo. Prav tako ne ve kako se bodo odzvali na morebiten odhod 16 zdravnikov družinske medicine. V ZD Celje upajo, da bo vlada sprejela vsaj strokovno priznani glavarinski količnik kot merilo za odklonitev vpisa bolnika. To bi veljajo samo za zdravnike, ki bodo na novo vstopili v sistem.
V naslednjih dneh bo tako zanimivo spremljati kako se bodo odvijali dogodki v ZD Celju, da ne bo resnično prišlo do »kolapsa« zdravstvenega sistema na primarni ravni.
Članek “V primeru odpovedi celjskih zdravnikov Zdravstveni dom nima drugih rešitev” je dosegljiv tukaj: https://www.celje.info/aktualno/v-primeru-odpovedi-celjskih-zdravnikov-zdravstveni-dom-nima-drugih-resitev/