Podžupan Samo Seničar je ob prvem uradnem obisku v Celju sprejel veleposlanika Češke republike. Nj. Eks. Jiři Kuděla si je v Osrednji knjižnici Celje ogledal dve razstavi – Češka književnost skozi oči slovenskih prevajalk in prevajalcev ter Življenje in delo češkega pisatelja Karla Čapka, ki sta odprti do konca aprila.
V pogovoru s podžupanom Samom Seničarjem in vodjem oddelka za družbene dejavnosti dr. Bojanom Cvelfarjem je med drugim izpostavil, da je leto 2024 zelo pomembno za češko glasbo, saj mineva 200 let od rojstva in 140 let od smrti češkega skladatelja Bedřicha Smetane.
Izrazil je željo, da bi prihodnje leto gostovali v Celju s kakšnim kulturnim projektom, saj jim je zaradi odnosa do glasbe in umetnosti nasploh, Celje zelo blizu. Že sedaj dobro sodelujejo z Zgodovinskim arhivom Celje in Osrednjo knjižnico Celje. Možnosti vidi tudi v povezovanju s slovenskimi art kini, kjer bi predvajali kultne filme čeških režiserjev, med drugim Františka Čapa, ki je deloval v Sloveniji.
V Celju so v minulih letih sicer gostili že dve panojski razstavi, povezani s Češko – razstavo Jože Plečnik in Praga (2021) ter Češke Sledi (2023). Celje je bilo s Češko skozi zgodovino večkrat povezano. Najpomembnejša osebnost, ki jih je povezala, je Barbara Celjska, hči grofa Hermana II. Celjskega ter žena ogrskega, nemškega in češkega kralja ter cesarja Svetega rimskega cesarstva Sigismunda Luksemburškega. Narodni dom je bil zgrajen konec 19. stoletja po načrtih češkega arhitekta Vladimirja Hraskyja. Celjski fotografski mojster Josip Pelikan se je rodil češkim staršem, s Češko pa nas povezuje tudi porodničar in ginekolog, Čeh Emil Watzke, čigar zasluga je izgradnja novega poslopja za ginekološki oddelek (1931) in uvedba stalne babiške službe v celjski bolnišnici (1924).
Na Mestni občini Celje verjamejo, da bodo v prihodnje še spisali kakšno skupno zgodbo.
Češki veleposlanik se je v slovenščini vpisal v knjigo častnih gostov mesta Celje.
Mestna občina Celje