Nekdanji notranji minister in policist dr. Vinko Gorena je prepričan, da imamo v Sloveniji pod vlado Roberta Goloba težavo z razpadanjem delovanja policije. Razlog za takšno sliko je tudi v Golobovem čiščenju “janšistov”, vračanju glob za prekrške v času kovida ter nenazadnje ovajanju policijskih vodij.
Verjamem, da je mnogo tistih posameznikov, ki so ploskali Golobu, ko je tako ali drugače naročal notranji ministrici Bobnarjevi tako imenovano čiščenje »janšistov«. Toda v svojem bistvu je Golob že na tej točki grobo kršil 22. člen Ustave RS (enako varstvo pravic), zaradi česar bi se moral seveda posloviti z mesta predsednika vlade. To še posebej velja za njegovo naročanje, da morata direktor Policijske uprave Nova Gorica Egon Govekar in direktor Uprave za policijske specialnosti Martin Jazbec izgubiti službo. Martin Jazbec pa je menda tisti, ki je iz policije zakonito odslovil Miloša Njegoslava Milovića. V kolikšni meri sta se temu uprla Lindav in Bobnarjeva je drugo vprašanje. V javnosti danes velja, da sta se uprla. Sam v to ne verjamem, dokaz za moj dvom pa je okoli 15 kazenskih ovadb, ki so bile v njunem času podane zoper 15 visokih policijskih uradnikov (menda »janšistov«), ki so bili zlasti v Ljubljani zadolženi za varovanje nasilnih protestov levičarjev, zlasti med 3. in 5. 10. 2021, ko je v Ljubljani in na Brdu potekalo srečanje predsednikov vlad držav EU in Zahodnega Balkana.
Stališča in naročila Goloba o čiščenju »janšistov«, vračanje glob nasilnim protestnikom in podaja kazenskih ovadb zoper policijske šefe, ki so zakonito opravljali svoje delo (nihče ni bil obsojen, vsaj za sedaj ne), pa je uničujoče sporočilo vsem policijskim šefom in vsem policistom v Sloveniji. Za to je v največji meri odgovoren seveda Golob, nič manj pa notranji minister Poklukar in generalni direktor policije Jušić.
Uničujoče sporočilo policijskim šefom in policistom pa ima uničujoče in praktične posledice na terenu. Nekatere danes vidimo, druge pa so javnosti (še) skrite. Slabo ukrepanje policistov v zadevi romske problematike je že posledica vsega naštetega. Policisti in njihovi vodje zagotovo tehtajo med zakonitim ukrepanjem in tem, ali naj raje stopijo korak nazaj, ne ukrepajo ali pogledajo na stran. Pogosto ne vedo več kaj je prav in kaj ni (vračanje glob), bojijo se sankcij in posledice so tu v obliki neukrepanja ali slabega ukrepanja.
Istim razlogom lahko pripišemo nedavno umikanje ali če hočete skoraj bežanje policistov pred nasilneži v eni od ljubljanskih javnih garaž ali pa neukrepanja policistov ob zadnjih slavjih Albancev v Ljubljani. Zakaj bi se torej policisti in njihovi vodje izpostavljali, ogrožali svoja življenja, materialno eksistenco svojih družin in drugo, če pa vedo, da tudi v primeru zakonitega dela ne bo stopil nihče za njih, jih vzel v bran ali pravno zaščitil. Gre torej za razpadanje sistema učinkovitega in zakonitega dela policije.
Neučinkovito vodenje sistema policije pa z državnega nivoja očitno prehaja tudi na nižje nivoje. Dokaz zato je zadnji primer iz Nove Gorice, kjer je po poročanju medijev nek višji policist, ki že desetletje in več dobesedno nadleguje, in maltretira in grozi mlajšim kolegom policistom, tak odnos pa ima tudi do državljanov. Kljub temu, da naj bi bil za tako ravnanje že obsojen, je še vedno policist, ki predstavlja notranje varnostno tveganje za policijo. Ob tem se seveda postavlja vprašanje kje so in kaj delajo policijski vodje od lokalnega, regionalnega do državnega nivoja. Očitno vsaj s tega vidika ne počno nič, pa so zato plačani.
Avtor: dr. Vinko Gorenak