Ljudje bi od predsednika vlade, ki celo ploska zaposlovanju slovenskih delavcev v tujini, težko pričakovali, da bi s svojo vlado razumel pomen urejenega trga dela in bi se trudil za stabilno gospodarsko okolje. Tako v Klubu slovenskih podjetnikov (SBC). opozarjajo, da smo priča sprejemanju novele Zakona o urejanju trga dela, ki ima več škodlivih členov. Kljub temu, da minister ljudi prepričuje kako novela prinaša večjo socialno varnost brezposelnih ter povečano delovno aktivnost starejših, gospodarstvo svari pred škodljivostjo predlaganih sprememb.
“Ministrstvo predlaga zvišanje najnižjega in najvišjega zneska denarnega nadomestila za brezposelnost. Najnižji znesek bi znašal 75 odstotkov bruto minimalne plače, najvišji pa bi se začel pri 130 odstotkih bruto minimalne plače in bi postopoma padal do 80 odstotkov, kolikor bi znašal po 12 mesecih brezposelnosti. V SBC opozarjamo, da bo višje nadomestilo zmanjšalo motivacijo brezposelnih za prehod na trg dela, izjemno pa bo povečalo stroške davkoplačevalcev, ki to nadomestilo s svojimi davki zagotavljajo. Slovenska podjetja v tem trenutku zelo potrebujejo kader, 160.000 tujcev že dela v državi. Ob tem se podjetnikom upravičeno poraja vprašanje, zakaj državni Zavod za zaposlovanje ni pravočasno zaznal in reševal velikega pomanjkanja delavcev,” opozarjajo v SBC-ju.
V nadaljevanju pri SBC-ju tako vlado kot stroko opozarjajo: “V zvezi s predvidenimi spremembami na področju agencijskega posredovanja delavcev, po katerem bi v Sloveniji delavce lahko posredovale agencije iz Evrope le v primeru, da imajo v Sloveniji svojo podružnico, poudarjamo, da agencije posredujejo delodajalcem delavce v fleksibilen kadrovski najem. Z dodatno zamejitvijo posredovanja, ki jo predvideva zakon, bi poslabšali dostopnost in fleksibilnost ustreznih kadrov. Toliko bolj zato, ker zakon predvideva dodatne zahteve za posredovanje delavcev in časovno omejitev opravljanja dela z napotenimi delavci pri istem uporabniku na največ 18 mesecev. Opozarjamo, da bo vse to vodilo v večjo rigidnost zaposlovanja, kar bo znižalo konkurenčnost podjetij.”
Vir: Klub slovenskih podjetnikov