Arheološko odkritje na Ponikvi dobilo zaslužen izgled

Pogled na severovzhodni obrambni stolp, ki je bil kasneje v uporabi kot kostnica. Foto: ZVKD, OE Celje

V ponedeljek so na Ponikvi v Občini Šentjur predstavili arheološka odkritja, ki so bila najdena ob ureditvi vaškega jedra in območja pri cerkvi sv. Martina.

Da ima Ponikva dolgo zgodovino kažejo najdbe že iz mlajše kamene in rimske dobe. Trenutne najdbe namreč kažejo, da naj bi bila tam že v 10. ali 11. stoletju župnija. Zadnje najdbe nakazujejo, da je bil na tem območju  protiturški tabor, ki so ga zgradili domačini v času turških vpadov za zaščito območja. V ta namen so po besedah vodje celjske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Danijele Brišnik domačini utrdili obstoječi pokopališki zid in mu dodali obrambne stolpe. V nadaljevanju so zgradili še zunanji obodni zid protiturškega tabora in s tem poskrbeli za prostor, v katerega so se zatekli ob nevarnosti.

Cerkev sv. Martina je nekoč obdajalo gotsko in romansko pokopališče, kjer so arheologi dokumentirali 369 grobov. V severovzhodnem stolpu nekdanjega protiturškega tabora je bila najdena kostnica s posmrtnimi ostanki od 2600 do 2900 pokojnikov.

Po besedah Brišnikove je bil omenjeni projekt zaključen kot bi moral biti zaključen vsak podoben projekt. Na kraju kjer so bili odkriti obrambni stolpi in obzidje je bila narejena prezentacija, več informacij pa lahko obiskovalci dobijo na informacijski tabli in zloženki. Uspešnost projekta vodja pripisuje tudi dobremu sodelovanju med Župnijo Ponikva, Ministrstvom za kulturo, zavodu za varstvo kulturne dediščine, Občin Šentjur in izkopovalcev.

V nedeljo na Ponikvi ob 10. uri pripravljajo slovesno sveto mašo, ki bo posvečena 20. obletnici razglasitve Antona Martina Slomška za blaženega. Ob 11.30 uri bo sledilo odprtje in blagoslov arheološkega najdišča.

Vir: nt-rc.si, avtorica T.S.