Pred dnevi sem zasledil dve popolnoma nasprotujoči si informaciji.
V Ljubljani smo dobili, ne vem več katero novo svetovalnico za pomoč tujcem. Ta bo tujcem seveda brezplačno, beri na račun državnega proračuna in EU sredstev, svetovala pri pridobitvi takih ali drugačnih dokumentov, tudi tistih s katerimi lahko ilegalni migranti v Slovenijo pripeljejo svoje praviloma številne družinske člane.
V Berlinu pa je nemški Bundestag (njihov parlament) na predlog nove nemške, seveda desne vlade, z veliko večino sprejel zakon, po katerem, ilegalni migranti nimajo več pravice do združitve družin. Povedano poenostavljeno, nemški parlament je sprejel zakon, po katerem ne bo več mogoče v Nemčijo pripeljati številnih članov družin, ki jih ilegalni migranti, zlasti iz muslimanskega sveta, praviloma imajo.
Seveda gre za zakon, ki je nasprotju s pravom EU, saj je pravica do združitve družin ena temeljnih pravic prosilcev za azil, oziroma mednarodno zaščito, seveda tistih, ki so res pravi prosilci za azil ali mednarodno zaščito, po pravu EU.
Ob tem sem se spomnil dogodka izpred več kot 35 let. Nekje pri Lenartu sta Muro, v smeri Avstrije, želela preplavati dva Romuna, mož in žena. Mož je dosegel obalo Mure na strani Avstrije, ženo pa je voda prinesla nazaj na takrat jugoslovansko stran. Po vseh takrat veljavnih pravilih bi morala nekdanja juga ženo vrniti nazaj v Romunijo, pa tega ni storila, temveč jo je preprosto preko mostu poslala v Avstrijo.
S tem sem hotel podkrepiti dejstvo, da je že nekoč bilo združevanje družin ena od pomembnih pravic prosilcev za azil, oziroma mednarodno zaščito. Toda danes imamo praktično star pravni red EU, ki obravnava prosilce za azil, oziroma mednarodno zaščito, torej tiste, ki so v svojih državah iz takih ali drugačnih razlogov preganjani, enako kot klasične ilegalne migrante. Ni pa ta pravni red EU prilagojen ilegalnim migrantom.
Nemčija je očitno prepoznala problem in se zoperstavila tudi pravnemu redu EU. Prepričan sem, da v Bruslju zato nihče ne bo niti mignil z očesom, kaj šele kaj več. Vprašanje, ki ostaja pa je, kdaj se bo po Nemčiji zgledovala tudi Slovenija. Pod desno vlado kmalu, pod levo pa nikoli.
Avtor: dr. Vinko Gorenak