Se še spomnite pompoznega prihoda skupine hudo ranjenih otrok iz Gaze, ki so v Slovenijo prišli konec lanskega leta v režiji zunanje ministrice Tanje Fajon. Kot vemo so nekateri imeli že brke a pustimo to, uradno so bili otroci. Poslanec Državnega zbora Republike Slovenije Anton Šturbej, doma iz Rogatca, je na Vlado Republike Slovenije naslovil poslansko vprašanje v zvezi z otroki iz Gaze. Odgovor Vlade Republike Slovenije je v bistvu naslednji:
»Na rehabilitacijo v Republiko Slovenijo je 13. 10. 2024 prispelo 10 pacientov, ki jih je spremljalo 7 spremljevalcev. Čas rehabilitacije je znašal med 27 in 51 dni. Pri enem pacientu se je zaradi poškodb rehabilitacija podaljšala in jo je zaključil 24. 01. 2025, kar pomeni, da je skupaj trajala 103 dni. Rehabilitacija je bila zaključena za vse, razen za enega pacienta, katerega mati se je 10. 11. 2024 odločila za prošnjo za mednarodno zaščito in obenem za predčasno prekinitev zdravljenja v Sloveniji. Trije pacienti skupaj s tremi spremljevalci so se vrnili v Egipt, od koder so prišli. Štiri osebe so tako Slovenijo zapustile 3. 12. 2024, še dve pa 24. 01. 2025. Za mednarodno zaščito je zaprosilo osem oseb; trije mladoletni otroci in trije njihovi spremljevalci (starši) ter dva mladostnika, stara 19 in 21 let. V azilnem domu se trenutno nahaja šest oseb. Poleg navedenih je namero za vložitev prošnje za mednarodno zaščito podal tudi mladoletnik brez spremstva, ki pa je azilni dom zapustil pred dejansko vložitvijo prošnje za mednarodno zaščito. Ena spremljevalka (mati) s hčerko je Sočo zapustila brez vednosti kogarkoli dne 9. 11. 2024«.
Za naše potrebe pa uraden odgovor Vlade Republike Slovenije »prevedimo« v ljudem razumljive podatke. Takole lahko zapišemo. Lagali so nam. Trdili so namreč, da so v Slovenijo pripeljali hudo ranjene otroke, sedaj pa priznavajo da sta bili med njimi osebi stari 19 in 21 let, to po naši zakonodaji seveda niso otroci. Uradna rehabilitacija naj bi trajala od 27 do 51 dni. Če bi šlo za res hudo ranjene otroke, je po moji laični presoji, tak čas rehabilitacije seveda bistveno premalo.
Številke pa še združimo. V Slovenijo so pripeljali 17 oseb, od tega je bilo deset ranjencev in sedem oseb v spremstvu. V Egipt se je vrnilo le šest oseb, trije ranjenci in trije spremljevalci, vseh ostalih 11 oseb pa je na tak ali drugačen način situacijo izkoristilo za vložitev vloge za azil oziroma mednarodno zaščito ali za pobeg, seveda v države EU. Učinke velike humanitarne akcije Tanje Fajon ocenite sami. Kar se mene tiče gre večinsko za pomoč pri ilegalnem vstopu v Slovenijo in s tem v Evropsko unijo in ne za humanitarno akcijo.
Avtor: dr. Vinko Gorenak