Predstavljen ELES-ov transformator, ki omogoča ogrevanje in hlajenje tehnoloških, delovnih ter poslovnih prostorov

Foto: eles.si

V torek 25. februarja je družba ELES v Zalogu pri Šempetru v Savinjski dolini predstavila inovativno uporabo infrastrukture energetskega transformatorja za ogrevanje in hlajenje tehnoloških, delovnih ter poslovnih prostorov. Ob tej priložnosti je direktor Elesa mag. Aleksander Mervar povedal, da se je inovacija, ki testno obratuje že mesec dni, izkazala za ekonomsko upravičeno.

Pri Eles-u so se za takšen projekt odločili zaradi tega, ker se zavedajo, da so inovativni pristopi del trajnostne strategije, ki jo Eles pripravlja za obdobje do leta 2050. Mag. Mervar je ob tem še napovedal, da se bodo v Elesu lotili tudi postavitve fotovoltaičnih panelov, vendar pa bodo tako proizvedeno energijo uporabljali samo v lastne namene.

Vodja Elesovega centra za infrastrukturo prenosnega omrežja dr. Robert Maruša je naložbo v tovrstno tehnično rešitev ocenil na 93.000 evrov, povrnila pa se bo v šestih letih. “Življenjska doba takšnega tehničnega sistema pa je od 20 do 30 let. Prednost uporabe tovrstnega izkoriščanja odvečne toplote transformatorja je v zmanjšanju porabe električne energije in hrupa ter v zmanjšanju stroškov vzdrževanja toplotnih črpalk in podaljšanju njihove življenjske dobe,” je pojasnil dr. Maruša.

Ob tem so nam v Eles-u še povedali, da energetski transformator razpolaga z 200 kilovatov toplotne moči, s katero je mogoče ogrevati do 1700 kvadratnih metrov poslovnih in tehnoloških prostorov pri zunanji temperaturi do minus 15 stopinj Celzija. Z obratovanjem takšnega sistema se bodo emisije ogljikovega dioksida na letni ravni zmanjšale za 68 ton pa je še prepričan dr. Maruša.

M.I.