Romana Tomc opozarja, da novi Zakon o dolgotrajni oskrbi prinaša samo dodatno obremenitev za gospodarstvo in upokojence

Foto: SDS

Kljub vztrajnemu ponavljanju Golobove vlade, da bodo pripravili kvaliteten Zakon o dolgotrajni oskrbi, bodo ljudje dobili sedaj samo dodatno finančno obremenitev. Mnogi tako opozarjajo, da so na vladi naredili samo kopijo zakona sprejetega pod vlado Janeza Janše, kateremu so dodali še dodatno finančno obremenitev državljanov. Tudi evropska poslanka Romana Tomc opozarja, da je novi zakon samo dodatna obremenitev gospodarstva in upokojencev.

Po novem Zakonu o dolgotrajni oskrbi, ki so ga še pred počitnicami sprejeli poslanci državnega zbora, bodo ljudje “pridobili” samo dodatna 2 odstotka obveznega prispevka. Kot opozarja Tomčeva bo to pomenilo, da bodo po novem vsi državljani, vključno z upokojenci z letom 2025 pričeli plačevati nov prispevek, nabor ukrepov pri dolgotrajni oskrbi pa bo enak zakonu, ki ga je sprejela vlada Janeza Janše. Vlada je tako sprejela, da bodo ljudje povprečno plačevali letno 520 evrov več prispevkov, kar bo pomenilo 620 milijonov evrov več davkov, od tega bodo upokojenci prispevali 70 milijonov evrov letno, več.

Evropska poslanka še opozarja, da se z novim zakonom izvajalska mreža oži, povečuje pa se birokracija na CSD. Če je vlada Janeza Janše predvidevala pridobitev sredstev za ta namen iz EU sklada, je Golobova vlada to raje prevalila na davkoplačevalce. “Ob teh dejanjih se zgroženo sprašujemo, ali se vlada res zavzema za dobrobit starejših. Žalosti me, da nekateri šele zdaj spoznavajo, za kaj smo se borili na referendumu,” je v svojem razmišljanju zapisala Romana Tomc.