Pravijo, da se časi spreminjajo. Ja, pa se res, tudi v odnosu volilcev do politikov. Leta 2002 je kandidaturo za predsednika države najavil takrat že bivši guverner Banke Slovenija France Arhar. Ankete so mu kazale kar dobro in zdelo se je, da lahko resno ogrozi izvolitev Janeza Drnovška na mesto predsednika države. Ko pa so bili javno objavljeni podatki o njegovi plači na mestu guvernerja, je bilo njegovih možnosti za zmago konec, saj guverner, v skladu z zakonom, prejema vsaj enkrat višjo plačo kot predsednik države. Na volitvah 2002 je dobil le dobrih 7 % glasov.
Podobno se je zgodilo Gregorju Virantu, ki je leta 2011 ustanovil novo politično stranko – Državljansko listo. Stranka se je v anketah vzpenjala in vzpenjala. Če me spomin ne vara, je neko obdobje med političnimi strankami celo vodila ali pa je bila blizu tega. Ko pa je nek medij objavil podatek o tem, da je Gregor Virant prejemal nadomestilo ministrske plače in hkrati honorar za delo v Črni gori, je njegova stranka v meritvah javnega mnenja strmoglavila, kljub temu da je takrat vrnil del nadomestila plače. Na volitvah leta 2011 je Državljanska lista dobila le dobrih 8 % glasov.
Zato pa ni bilo tako v primeru volitev v Državni zbor leta 2022. Ko je Robert Golob ustanovil politično stranko Gibanje svoboda, je stranka na anketah kaj kmalu zasedla vodilno mesto. Tudi na volitvah v DZ je prepričljivo zmagala. In to kljub temu, da so v času pred volitvami prišli v javnost nekateri zelo sporni podatki o finančnih transakcijah, ki so bile neposredno povezane z njim. Saj se spomnite 100.000 evrov nikoli pojasnjenega nakazila novinarki Vesni Vukovič, tajni bančni račun v Romuniji, da ne govorim o milijonskih, nikoli pojasnjenih finančnih transakcijah po državah Zahodnega Balkana. Volilci so torej v tem primeru reagirali povsem drugače, kot v primeru Franceta Arharja ali Gregorja Viranta.
Na odločitve volilcev seveda vpliva poročanje medijev, ki pa na delo policije nebi smelo imeti nobenega vpliva. To potrjujejo tudi primeri držav, ki jih v Sloveniji pogosto smatramo za tiste, ki so daleč za nami. V Bosni in Hercegovini so tako konec leta 2024 aretirali obrambnega ministra, mesec pred tem je bil aretiran minister za zdravje Hrvaške, pred leti nekdanji minister za gospodarstvo Srbije, da ne govorim o nekdanjem predsedniku vlade Hrvaške Ivu Sanaderju, ki je pristal v zaporu.
Toda pri nas je vse drugače. Vseh prej omenjenih in drugih sumov, ki dejansko predstavljajo sume hudih kaznivih dejanj gospodarske kriminalitete in bremenijo Roberta Goloba naši organi, mislim na tožilstvo in policijo, zlasti Nacionalni preiskovalni urad, sploh ne preiskujejo. Vsaj v javnosti ni znanega nič o tem in verjamem, da je to tudi res. Seveda se lahko vprašamo kako je to sploh mogoče. Zakonodaja je precej jasna in poenostavljeno povedano, daje jasna pooblastila vsakemu policistu, kriminalistu ali tožilcu, da začnejo v vsakem od omenjenih primerov tako imenovani predkazenski postopek zbiranja obvestil o omenjenih sumih. Toda ob dvesto in nekaj tožilcih, nad 8000 policistih in kriminalistih se ne zgodi nič. Zakaj? Preprosto zato, ker je sam Robert Golob poskrbel, da notranje ministrstvo, policijo in tožilstvo vodijo njemu lojalni ljudje. Notranjega ministra imenuje Državni zbor, to velja tudi za generalnega državnega tožilca, tam pa ima velikansko večini Gibanje svoboda, ki ga vodi ta isti Robert Golob. Generalnega direktorja policije imenuje vlada, ki jo vodi ta isti Robert Golob. Direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada pa uradno imenuje generalni direktor policije, javnosti pa je znano, da je prav Robert Golob zahteval da to mesto zasede Darko Muženič. Odstop Senada Jušića z mesta generalnega direktorja policije, ne spremeni ničesar. Krog je tako sklenjen, vse se začne pri odločitvi volilcev, ki imajo menda vedno prav, konča pa pri Robertu Golobu.
Seveda zakonodaja pravi, da so vsi ti organi pri svojem delu samostojni, da morajo delati po zakonu in podobno, toda če tega ne počno, beri ne preiskujejo sumov storitve kaznivih dejanj Roberta Goloba, se pač ne zgodi nič. No, mogoče pa le do naslednjih volitev, ko bodo odločali tisti, ki imajo vedno prav, torej volilci, kdo ve kaj bo z Robertom Golobom po tem.
Avtor: dr. Vinko Gorenak