»Vedeti moramo, da je koronavirus globalen, razširjen je v več državah. Ta virus je dejansko povzročil ekonomski šok tako na strani ponudbe kot tudi povpraševanja, imel bo vpliv na industrijo, storitveno dejavnost in vse kaže, da gresta tako svet kot Evropa v recesijo vsaj za nekaj kvartalov, kar pa je predvsem odvisno od tega, kako hitro bomo ta virus lahko omejili,« je v sredo ob predstavitvi za položaj finančnega ministra dejal mag. Andrej Šircelj.
V sredo je pred matičnim odborom potekalo zaslišanje kandidata za ministra za finance, mag. Andreja Širclja. V uvodni predstavitvi je predstavil svoje poglede na delovanje slovenskih javnih financ in cilje, ki jim namerava slediti pri svojem delu kot finančni minister. Mag. Šircelj je kot prvi cilj, za katerega se bo zavzemal na ministrskem položaju, če bo imenovan, izpostavil stabilnost in vzdržnost javnih financ. »Stanje na tem področju je ugodno,« je ugotovil in dodal, da je tako za leto 2020 kot za leto 2021 predviden presežek v vseh blagajnah javnih financ. Prav tako je predvideno nadaljnje zniževanje javnega dolga in zneska plačil obresti, je bil zadovoljen. »A na javne finance je treba pogledati v luči novega koronavirusa, ki ne izbira sistemov niti držav,« je menil. V okviru spopada s krizo zaradi koronavirusa namerava mag. Šircelj najprej oceniti, kaj to pomeni za finančni sistem ter takoj zagotoviti denar za nakup najnujnejše opreme, ki se uporablja za zdravje ljudi. »Likvidnega denarja je dovolj, težava je le, da smo pozni in so cene medtem zrasle,« je dejal. Zagotoviti je treba tudi dodatne vire sredstev za boj proti virusu.
»Vedeti moramo, da je koronavirus globalen, razširjen je v več državah. Ta virus je dejansko povzročil ekonomski šok tako na strani ponudbe kot tudi povpraševanja, imel bo vpliv na industrijo, storitveno dejavnost in vse kaže, da gresta tako svet kot Evropa v recesijo vsaj za nekaj kvartalov, kar pa je predvsem odvisno od tega, kako hitro bomo ta virus lahko omejili,« je komentiral mag. Šircelj. Po njegovih besedah bo tako treba zagotoviti finančne vire za boj proti koronavirusu, »prav tako pa se bo treba s finančnimi viri boriti proti širjenju fake news.« Po besedah mag. Širclja bo finančna sredstva treba zagotoviti tudi preko različnih skladov.
Po njegovih besedah je treba v okviru aktualnih dogajanj gledati tudi celotne javne finance. »Proračun mora biti razvojen, v smeri, da podjetja čim prej izidejo iz te krize in bodo lahko najhitrejša in najboljša na trgu,« je o rebalansu dejal mag Šircelj in nadaljeval: »Proračuna za leto 2020 in 2021 žal ne vključujeta vseh odhodkov in tu je prva naloga bodočega ministra za finance: pogledati je treba, ali so vsi podatki točni, ali so vse številke točne,« je povedal mag. Šircelj. V tej luči je napovedal tudi rebalans, ki ga bo treba pripraviti tudi zato, ker proračuna za leti 2020 in 2021 po njegovih informacijah ne vsebujeta vseh odhodkov. Ti naj bi bili načrtovani za 350 milijonov evrov prenizko, med drugim naj bi manjkalo 150 milijonov evrov za socialo ter 100 milijonov evrov za plače zaposlenih v osnovnih šolah.
Mag. Šircelj je rebalans proračuna napovedal do poletja. »V okviru rebalansa proračuna bo prišlo do prerazporeditev med ministrstvi in v okviru ministrstev,« je napovedal Šircelj ob tem pa opozoril tudi na rahljanje fiskalnega pravila. »V zakonu o fiskalnem pravilu jasno piše, v kakšnih primerih je mogoče razrahljati fiskalno pravilo. Gre za izjemne okoliščine, torej neobičajne dogodke, na katere ni mogoče vplivati in imajo pomembne posledice za sektor država,« je dejal mag. Šircelj in dodal, da osebno meni, da koronavirus je izjemna okoliščina in da za namene financiranja posledic te epidemije dejansko lahko koristimo 12. Člen omenjenega zakona . »To pomeni, da bo ministrstvo za finance dalo tak predlog na vlado, vlada ga bo poslala fiskalnemu svetu, ki bo dal mnenje in vlada bo potem to poslala v Državni zbor, poslanci pa bodo tisti, ki bodo odločali o novem finančnem okvirju,« je poudaril mag. Šircelj.
Celotni članek lahko preberete tukaj.
Vir: SDS