Srebrni konjiški grb si je letos prislužil glasbenik Luka Juhart, je zapisano na spletni strani Občin Slovenske Konjice. Je izvajalec mednarodnega ugleda. Zanj pišejo dela najuglednejši tuji in slovenski skladatelji, ki jim posveča posebno pozornost. Skupaj z njimi vstopa v ustvarjalne dialoge. Do danes je sam ali v različnih zasedbah pripravil več kot 60 krstnih izvedb novih del. Redno sodeluje z Urošem Rojkom in Vinkom Globokarjem. Med drugim je kot solist nastopil v dveh Globokarjevih monumentalnih delih.
Lukova glasbena pot se je začela na Glasbeni šoli v Slovenskih Konjicah. Po opravljeni Glasbeni gimnaziji v Mariboru pri prof. Andreju Lorberju pa je študiral na Državni visoki šoli za glasbo v nemškem Trossingenu v razredu prof. Huga Notha. Podiplomski študij je zaključil v mojstrskem razredu prof. Stefana Hussonga na Visoki šoli za Glasbo v Würzburgu.
Pooseblja kakovost izvajalca, ki se zlahka posveča tako klasičnemu, zlasti baročnemu programu, kot tudi najzahtevnejšim sodobnim delom. Njegov pogled na sodobno glasbo se zaklinja zoper omejevanje, rad improvizira, od leta 2013 pa tudi sklada. V svojih skladbah se odziva na poezijo in uporablja sodobne izvajalske prijeme, ki pa jih postavlja v službo celovitega performativnega učinka dela.
Luka Juhart koncertira solistično in v različnih zasedbah na najuglednejših evropskih in svetovnih festivalih, s svetovno priznanimi simfoničnimi, komornimi orkestri, ansambli oziroma zasedbami. Seznam prizorišč, na katerih je koncertiral, je impresiven. Igral je v najelitnejših dvoranah po vsem svetu, kot so Allice Tully Hall v New Yorku, Koncertna dvorana luzernskega KKL, Royal Albert Hall v Londonu, Elbphilharmonie v Hamburgu, Philharmonie v Parizu, Concertgebouw v Amsterdamu, Musikverein na Dunaju in Tonhale v Zürichu. Pa vendar je eden tistih instrumentalistov, ki glasbene estetike in tradicionalne podlage svoje igre ne vežejo le na tradicionalna okolja in prostore glasbene umetnosti. Redno sodeluje z Zavodom Sploh, ki se osredinja predvsem na svobodno improvizirano glasbo in na okolja, ki so bliže glasbenemu undergroundu. Pri Zavodu Sploh in mali neodvisni založbi l’innomable je izšla njegova prva plošča Dialog, naslednja Deconstructing Accordion v koprodukciji Zavoda Sploh in založbe NEOS.
Je izredni profesor na Akademiji za glasbo v Ljubljani, kjer vodi katedro in Studio za sodobno glasbo. S Studiem pomaga širiti in poglabljati pogled v različne smeri nove glasbe. Pogosto je gost glasbenih taborov in vodi delavnice. Cenjen je tudi kot gostujoči profesor. Je član žirij na mednarodnih in državnih tekmovanjih in član doktorske komisije na akademiji Sibelius v Helsinkih. Za svoje delo je že v času študija prejel najvišja priznanja in nagrade kot eden najboljših študentov Državne visoke šole v Trossingenu. Med številnimi mednarodnimi priznanji in nagradami je prejel tudi nagrado dr. Romana Klasinca za izjemne umetniške dosežke, Svečano listino za izjemne pedagoške in raziskovalne dosežke na Akademiji za glasbo, Univerze v Ljubljani, zlato ptico za glasbo in leta 2020 nagrado Prešernovega sklada.
Luka Juhart kljub mednarodni prepoznavnosti deluje tudi na domačih tleh. Je idejni in umetniški vodja Koncertnega cikla pri Didiju, v organizaciji Centra za kulturne prireditve Slovenske Konjice, ki gosti najodličnejše sodobne slovenske glasbenike v sodelovanju z različnimi umetniškimi ustvarjalci. Zaradi vrste dosežkov v daljšem časovnem obdobju, pomembnih za razvoj in ugled občine, so na Občini Slovenske Konjice predlagali, da se Luki Juhartu podeli priznanje srebrni konjiški grb.
Občina Slovenske Konjice