V SDS vlado pozivajo k sprejetju zakona, ki bo omogočal povrnitev kazni izdanih slovenskim ribičem

Slika je simbolična. (Foto: Pixabay.com)

V največji opozicijski stranki so izrekli podporo slovenskim ribičem, zato od vlade zahtevajo, da sprejme zakon, ki bo omogočal povrnitev kazni izdanih slovenskim ribičem. V SDS-u poudarjajo, da so ves čas zagovarjali stališče, da je reševanje zadev med Slovenijo in Hrvaško na podlagi arbitraže napačna pot. Najbolj so v tej zgodbi prizadeti ravno ribiči.

Sedaj, ko je ESČP zavrnil njihove tožbe, jih je strah, da bi jim lahko Hrvaška rubila njihove ladje. “Dejstvo je tudi, da je odločitev ESČP pokazatelj šibkosti in nesposobnosti naše zunanje politike ter pokazatelj zgrešenih prioritet Golobove vlade. Namesto, da vlada vse aktivnosti usmerja v priznanje države, ki ji vlada teroristična organizacija Hamas, bi se morala ukvarjati s težavami svojih državljanov,” je v predstavitvi predloga dejala Anja Bah Žibert.

Kot že večkrat povedano, so ribiči zaupali tako besedam Mira cerarja kot zunanjega ministra Karla Erjavca in lovili na obmejnem območju. Danes, ko morajo plačati enormne zneske pa s strani Golobove vlade ni nobene reakcije.

“V Poslanski skupini SDS se že dolgo ne zanašamo več na obljube Golobove vlade. Tudi te, da bo takoj pomagala slovenskim ribičem po razsodbi ESČP. Preveč obljub je že bilo in preveč razočaranj. Zato smo se v SDS odločili za predlog spremembe zakona, ki za razliko od vladnega načelnega obžalovanja dogodkov prinaša takojšnjo pomoč,” je poudarila Anja Bah Žibert.

Cilj zakona je zagotoviti slovenskim ribičem, fizičnim oz. pravnim osebam, ki so naši državljani ali imajo sedež v SLO in so imetniki dovoljenja za gospodarski ribolov, zoper katere je Hrvaška, kljub opravljanju dejavnosti v skladu z razsodbo, uvedla prekrškovni ali kazenski postopek, da jim Republika Slovenija nudi pravno in finančno pomoč za vse izrečene, plačane in izterjane globe o prekrških, ki so nastale zaradi opravljanja njihove dejavnosti. Tudi vse materialne stroške postopka, ki so pri tem nastali. S tem bi jim olajšali delo in življenje ob meji ter izvajanje dejavnosti gospodarskega ribolova, obenem pa dali sporočilo, da v tej situaciji niso sami in da za njimi stoji država.

Vir: SDS