Namesto poslanskim vprašanjem, smo bili na današnjem nadaljevanju seje Državnega zbora RS priča obstrukciji seje s strani poslancev Levice in stranke SD, ker ti od predsednika vlade Janeza Janše na račun zapisa na Twitterju niso slišali želenega opravičila. “Sejo so zapustili zato, ker se niso sposobni soočiti s svojim rasizmom. Ker niso sposobni obsoditi vseh, ampak samo tiste zločine, ki jih niso povzročili njihovi vzorniki. In ker jim vi v mainstream medijih pri tem držite štango. #Isti,” je glede ravnanja opozicije poudaril Janša.
“Srebrenice 1995 ne bi bilo, če bi Združeni narodi komunistične genocide obsodil enako kot holokavst. Ker se to kljub večjemu številu pomorjenih ni zgodilo, je doktrina JLA, da je treba nasprotnika fizično uničiti, ponovno zaživela ob razpadu Jugoslavije,” je zapis na Twitterju, ki je ob obletnici pokola Bošnjakov v Srebrenici sprožil val kritike s strani Levice in SD. V Levici so tvit označili kot neokousen, v SD pa kot žaljiv, ki naj bi odpiral rane žrtvam oziroma njihovim svojcem.
Odločil se je za pojasnilo
Predsednik vlade se je odločil, da na poziv k opravičilu odgovori s podrobnejšim pojasnilom. Uvodoma je pojasnil, da je bil leta 2009,ob 20. obletnici padca berlinskega zidu, naprošen za študijo, ki jo je tudi napisal, objavljena pa je bila 1. decembra leta 2009. “V njej analiziram dogajanja po padcu berlinskega zidu, tudi na ozemlju bivše Jugoslavije in tudi vzroke zaradi katerih je prišlo do balkanske morije. Med vzroke zaradi katerih je prišlo do pokola v Srebrenici ali pa do genocida v Srebrenici. Na podlagi te študije sem bil tudi potem izbran za vodenje mednarodne iniciative za dopolnitev resolucije Združenih narodov o genocidu za dopolnitev resolucije, ki jo je skozi Generalno skupščino Združenih narodov spravil poljski jud Lemkin. Leta 2012 je to našo iniciativo podprlo preko 100 svetovnih voditeljev, objavljeno je bilo v svetovnih medijih, o njem smo govorili na Generalni skupščini Združenih narodov. Od leta 2009 naprej jaz vedno ob obletnici genocida v Srebrenici, to študijo ponovno izpostavim. To sem naredil tudi letos. Nisem je napisal sedaj, ampak pred enajstimi leti.”
Avtorica Nina Žoher, več lahko preberete tukaj.