Pet dni po razkritju nezakonitega zadržanja dokumenta Zakonodajno pravne službe Državnega zbora RS Klakočar Zupančičeva še vedno na položaju, organi pregona pa tudi molčijo

Foto: Zajem zaslona (Twitter/Dejan Kaloh)

Da se Slovenija iz dogodk v dogodek vse bolj odmika od pravne države razkriva tudi zadnji dogodek povezan s predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič. Kljub temu, da gre za nekdanjo sodnico, ki bi morala imeti za opravljanje funkcije opravljen Pravosodni državni izpit, je kot predsednic DZ kar mesec dni zadrževala mnenje Zakonodajno pravne službe. V Poslanski skupini SDS so tako po mesecu dni šele pridobili mnenje ZPS vezano na sklic seje mandatno-volilne komisije, kjer bi se morali poslanci seznaniti s sodbami sodišč in predlogi za razrešitev članov programskega sveta RTV.

Po prejetju tega dokumenta je nemudoma postalo jasno zakaj je Klakočar Zupančičeva postopala kot je. V mnenju ZPS je namreč zapisano, da soo poslanci Gibanja Svobode, SD in Levice posegli v pristojnost sodne veje oblasti in zlorabili oblast. Po poročanju več medijev naj bi vladajoči maja in junija s pritiskom na sodno vejo oblasti sklicali seje mandatno volilne komisije, kjer bi razpravljali o sodnih odločitvah, povezanih z nekdanjim generalnim direktorjem RTVS Igorjem Kaduncem in direktorico televizije Natalije Goršek.

V nadaljevanju je predsednica omenjene komisije Janja Sluga sklicala sejo o takojšnji odstavitvi programskih svetnikov RTV Slovenija. Ker je poslanka SDS Anja Bah Žibert želela izvedeti na podlagi katerega člena poslovnika, komisija obravnava sodbe določenih sodišč in s strani Janje Sluga ni bilo posluha, so v SDS zahtevali pridobitev mnenja ZPS. Konec julija je predsednica DZ Klakočar Zupančičeva pridobila to mnenje vendar ga ni posredovala ostalim poslancem oziroma poslanskim skupinam.

Po prejemu mnenja ZPS je postalo jasno zakaj je Klakočar Zupančičeva ravnala kot je. ZPS namreč opozarja, da DZ ne more obravnavati sodb sodišč in posegati v pristojnosti sodišč. Kljub temu, da je od takšnega razkritja minilo že pet dni in so tako Klakočar Zupančičeva kot koalicijski poslanci kršili poslovnik, še vedno vsi zasedajo svoje položaje. Prav tako pa molčijo vsi organi pregona, ki bi lahko pod drobnogled vzeli takšno ravnanje.

Vir: Demokracija, X