Bo v Gorenju brez zaposlitve ostalo 1.000 zaposlenih ali bo mogoče število zmanjšati?

Foto: Gorenje
Zadnje novice glede odpuščanja v Gorenju so pojasnili tudi v družbi. V izjavi za javnost so zapisali, da so po razglasitvi globalne pandemije COVID-19 ter epidemije v Sloveniji sredi marca v družbi zaznali upad naročil gospodinjskih aparatov. Trend upadanja naročil opažajo tudi v aprilu in sicer za kar dve tretjini.
V Skupini Hisense  še navajajo, da sta bila mesec januar in februar boljša kot preteklo leto, vendar so zaradi izgube v marcu prvo četrtletje vseeno končali z izgubo. Izgubo pričakujejo tudi v drugem četrtletju letošnjega, predvsem v mesecu aprilu in maju. Globalna pandemija naj bi vdružbi pustila za več deset milijonov evrov slabši poslovni rezultat od prvotnih ocen za omenjeno obdobje.
Iz tega razloga v Skupini Hisense napovedujejo, da bodo primorani odpuščati, vendar zagotavljajo, da si bodo prizadevali, da bo prišlo do tega v čim manjšem obsegu. Največ odpuščanj bodo po navedbah družbe poskušali izvesti na mehak način.
Kaj to pomeni za Gorenje?

Po podatkih družbe so prav vse tovarne Hisense Gorenje v Velenju, v Srbiji in na Češkem so že do konca marca doživele upad naročil za tretjino, upad naročil za april 2020 naj bi bil skoraj za dve tretjini. Tudi v maju in juniju se padec naročil giblje okrog 25% (četrtina manj naročil kot v enakem obdobju lani). Zaradi navedenge se je tudi v Gorenju po navedbah družbe sorazmerno zmanjšala potreba po delavcih v proizvodnji in s proizvodnjo povezanih organizacijskih enotah.

Kljub vključitvi Gorenja v državne interventne ukrepe za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo, to po njihovem prepričanju ne bo dovolj za premostitev velikega izpada prihodkov, ki močno vplivajo na negativni poslovni rezultat. Kljub temu stroški dela glede na bistveno zmanjšan obseg poslovanja še vedno negativno vplivajo na poslovni rezultat.

Zaradi navedenih nepričakovanih in nepredvidenih razlogov, povezanih z epidemijo COVID-19 ter na novo nastalih poslovnih razlogov dobo v Velenju pričeli postopek odpovedi pogodb o zaposlitvi večjemu številu (približno 700) delavcev, pojasnujejo v Skupini Hisense. V Gorenju bo največ presežnih delavcev v proizvodnji, zaradi upada naročil in posledično sorazmerno zmanjšane potrebe po delavcih v proizvodnji. Zmanjšanje je sorazmerno tako na delovnih mestih, ki so neposredno tehnološko vključena v proizvodni proces (t.i. direktni delavci), kot tudi na delovnih mestih, ki zagotavljajo podporo proizvodnemu procesu (t.i. indirektni proizvodni delavci).

Hisense Gorenje Europe

Osnovna dejavnost Hisense Gorenje Eerope je izvajanje prodajnih, marketinških, finančnih, računovodskih, kadrovskih in pravnih storitev za družbo Gorenje in s tem posredno za skupino Hisense Gorenje v Evropi. Zaradi zgoraj omenjenega velikega upada naročil se je posledično zmanjšal tudi obseg storitev, ki jih je delodajalec opravljal za naročnika, razen rednih in nujnih aktivnosti, kot je npr. zaključevanje računovodskih izkazov in obračun plač. V skupini so bili zaradi tega primorani spremeniti terminski koledar, izdali so priporočila za  koriščenje neizrabljenega dopusta iz leta 2019 ter koriščenje presežka ur. Delo so nadaljevali (v podjetju ali od doma) le tisti delavci, ki so imeli v tem času nujne in rokovno vezane naloge.

V skupini so še zapisali, da družba HGE  ni upravičena do uveljavljanja pomoči oz. ukrepov države po interventnem zakonu, saj je začela poslovati šele v letošnjem letu. Stroški dela za družbo kljub nezmožnosti poslovanja ostajajo nespremenjeni, kar še dodatno negativno vpliva na poslovni rezultat. Zaradi tega bo tudi HGE zaradi zmanjšanja obsega dela naročnika primorana odpustiti 300 delavcev in sicer v vseh organizacijskih enotah.

M.I.