Ureditev Linhartove in Gubčeve ulice v Celju poteka po načrtih

Foto: MOC

Mestna občina Celje je sporočila, da poteka projekt »Eksperimentalna ureditev dela Linhartove in Gubčeve ulice v Celju« po terminskem planu. V sklopu projekta je bilo doslej obnovljenega že skoraj polovica vodovodnega in kanalizacijskega omrežja. Na zahodni strani Gubčeve ulice, na odseku med stikom z Lilekovo in navezavo na Cankarjevo ulico so že vgradili podzemni sistem za zbiranjem odpadkov – zunanji elementi tega sistema bodo vgrajeni ob zaključku gradbenih del. Med deli niso našli arheoloških ostankov zato tudi vsa dela potekajo po terminskem planu in brez večjih dodatnih stroškov.

V sklopu projekta bo okoli 1800 kvadratnih metrov veliko območje na novo tlakovano in to tako, da bodo v Celju nadaljevali zasnovo pred nekaj leti obnovljenega dela starega mestnega jedra. Konec preteklega tedna so že pričeli s polaganjem tonalitnih plošč in koc na Gubčevi ulici. Za spomladi načrtujejo, da bo območje dobilo klopi, stojala za kolesa, koše za smeti, svetila javne razsvetljave, table s katerimi bodo označili območje eksperimentalne prometne ureditve ter obveščevalne table s katerimi bodo promovirali hojo. Ko bo izvajalec del VOC Celje, d.o.o. zaključil z deli, bodo poskrbeli za zasaditev sedmih dreves ob robu Gubčeve Ulice. Zasadili bodo drevesa gledičija Sunburst, ki je zrastejo od šest do deset metrov visoko in so prilagojena mestnemu okolju ter odporna na sušo in vročino.

Foto: MOC

V tem primeru gre za enega od ukrepov trajnostne mobilnosti. S tem želijo v Celju zmanjšati negativne vplive prometa, vendar je zato pomembno spremeniti mobilnostne navade prebivalstva, ki jih lahko dosežejo s ponudbo trajnostnih oblik mobilnosti.

S projektom »Eksperimentalna ureditev dela Linhartove in Gubčeve ulice v Celju« želijo v Celju doseči naslednje cilje:

–  umirjanje motoriziranega prometa,

– zmanjšanje parkirnih površin,

– povečevanje površin za pešce v območju mestnega naselja in s tem povečevanje deleža peš opravljenih poti,

–  povečevanje površin za kolesarje v mestnem naselju in s tem povečevanje deleža s kolesom opravljenih poti,

– izboljšanje prometne varnosti,

– zmanjšanje negativnih vplivov na okolje.

Vrednost projekta ocenjujejo na 1.269.843,53 evrov. Z uspešno prijavo na javni razpis za sofinanciranje ukrepov trajne mobilnosti, ki ga je obravnavalo Ministrstvo za infrastrukturo bo Mestna občina Celje prejela 594.237,61 evrov nepovratnih sredstev. S tem bodo na občini pokrili 40-odstotkov investicije, razliko pa bo pokrila občina iz občinskega proračuna.

M.I.