V Celju se razmere umirjajo, na delu več kot 300 gasilcev, pripadnikov civilne zaščite in policistov

Foto: MOC

V Celju je danes potekala novinarska konferenca na Poklicni gasilski enoti Celje (PGE). Na njej so sodelovali župan MOC Matija Kovač, poveljnik PGE Boris Žnidarko, poveljnik Gasilske zveze Celje Janez Senica, poveljnik Civilne zaščite Celje Jože Plešnik, pomočnik poveljnika Policijske postaje Celje Aleš Štorman in Simon Kač iz javnega podjetja Vodovod-kanalizacija predstavili aktualne razmere v Mestni občini Celje.

Župan Matija Kovač je uvodoma zahvalil vsem službam zaščite in reševanja. Zaradi njihovega dela jih je Celje kljub neugodnim napovedim dobro odneslo, brez poškodb oseb, je pa nastalo nekaj škode na zasebnem premoženju in javni infrastrukturi, zlasti na cestah in mostovih. Okvirna ocena stroškov škode bo znana v prihodnjih dneh. Še vedno je del mestnega parka, Medloga in Skalne kleti pod vodo, se pa stanje umirja. Evakuacija je v celoti preklicana. Vzpostavljeno je napajanje z električno energijo in plinom. Terenske ekipe so na delu in odpravljajo posledice ujme ter skrbijo za prevoze evakuiranih prebivalk in prebivalcev. Da Savinja ni prelila bregov kljub izjemno visokemu pretoku (do 1168 m3/s), gre zahvala predvsem izvedenim protipoplavnim ukrepom v preteklem desetletju, ki so skupaj z delujočimi črpališči preprečili najhujše. »Tokratna ujma nas opominja, da je z izvedbo protipoplavnih ukrepov, ki jih načrtuje Direkcija RS za vode, nujno nadaljevati. V fazi projektiranja je 5 sklopov ukrepov na področju MOC – ključni  bosta zamenjavi hidravlično neustreznih premostitev na Polulah in pri Topru. Pomembno je tudi nadaljevanje umeščanja suhih zadrževalnikov v Spodnji Savinjski dolini v prostor«, je še dodal.

MOC, ki ima za tovrstne primere tudi rezervirana sredstva v proračunu, bo podobno kot v primeru nedavnih neurij kmalu objavila poziv občankam in občanom za prijavo škode, je pa župan izpostavil tudi nujnost hitrega ukrepanja države. MOC bo v skladu z zmožnostmi v prihodnjih dneh pomagala tudi drugim občinam v Savinjski dolini.

Župan se je zahvalil tudi občankam in občanom za spoštovanje navodil. Posebno zahvalo je namenil 250 gasilcem PGE Celje in Gasilske zveze Celje (sodelovali so prostovoljci s 14 društvi iz Celja in Štor), 25-članski ekipi Civilne zaščite, policistkam in policistom, strokovnim službam občinske uprave, mestnemu redarstvu in dežurnim ekipam celjskih javnih zavodov in podjetij, vsem prostovoljkam in prostovoljcem, ki so priskočili na pomoč, občinam Štore, Šentjur in Vojnik, ki so Celju pomagali z namestitvami in opremo, številnim gostincem, ki so z obroki hrane in pijače skrbeli za vse ekipe, City Centru Celje za topel obrok za gasilce ter občankam in občanom, ki so ponudili namestitve in drugo pomoč. Iskrena hvala vsem medijem za pomoč pri obveščanju prebivalk in prebivalcev Celja.

Boris Žnidarko, poveljnik PGE Celje, je povzel potek intervencije. Prvi od štirih alarmov za splošno nevarnost je bil v Celju sprožen v petek ob 7.15, so se pa službe zaščite in reševanja na najhujši scenarij pripravljale že vse od četrtka dalje. Ukrepi, ki so se sprejeli, so bili postavitve zagatnic in določitev najbolj ogroženih območij, postopna izvedba evakuacij na teh področij ter izdaja odredbe o prepovedi približevanja vodotokom. Evakuacija Špice in Medloga se je začela v petek ob 10.50, evakuacija Lisc, Otoka, spodnjih Polul in starega mestnega jedra pa ob 14.41, ko je višina Savinje dosegla kritično mejo in je le nekaj centimetrov manjkalo do razlitja. Takrat so dokončno zaprli tudi vse mostove. Na teh območjih so v sodelovanju s strokovnimi službami zagotovili izklope plina in elektrike ter nadzor nad območji. Na zadnjem sestanku koordinacije v petek ob 20. uri je bila glede na napovedi ARSO sprejeta odločitev, da ukrepi ostajajo v veljavi čez noč. Na koordinacijskem sestanku v soboto ob 7. uri se je sprejela odločitev za sproščanje ukrepov. Poveljnik je poudaril, da je šlo za usklajeno timsko delo celotnega štaba in se zahvalil vsem sodelavkam in sodelavcem za pomoč.

Predstavil je tudi poročila iz preostalih delov Savinjske doline, kjer je PGE prav tako posredovala v petek. Pomoč je potrebovalo več kot 30 oseb, ki so jih reševali s čolni. Intervencije so bile tudi zaradi iztekanja nevarnih snovi v vodotoke – to bo tudi prioriteta posredovanj PGE v prihodnjih dneh. V petek sta bili na tem področju aktivni 2 enoti, po ureditvi razmer v Celju pa so tja napotene tudi dodatne enote.

Poveljnik Civilne zaščite Mestne občine Celje Jože Plešnik je predstavil potek evakuacije iz ogroženih območij, kjer živi več kot 4000 ljudi. Vzpostavljena sta bila dva zbirna centra. V Celjskem mladinskem centru je noč preživelo 50 oseb, v dvorani Zlatorog pa 110 oseb. Poskrbljeno je bilo tudi za prehrano evakuirancev. Skupino 63 otrok iz Hotela Faraon so prijazno sprejeli v Alminem domu na Svetini. Pri evakuaciji so pomagali gasilci in ekipe nujne medicinske pomoči, ki so v Dom sv. Jožef prepeljale 3 nepokretne osebe. Tudi pri vračanju oseb na domove so sodelovale enake ekipe. Del vpoklicanih v CZ je opravljal tudi oglede plazov v krajevni skupnosti Šmartno v Rožni dolini in nujne sanacije v sodelovanju z gasilci.

Namestnik poveljnika PP Celje Aleš Štorman je povedal, da je 6 patrulj celo noč pokrivalo evakuirana področja in so bile razmere mirne. Policija je pomagala tudi pri evakuaciji in nadzoru spoštovanja odredbe o prepovedi približevanja vodotokom. Opozoril je tudi na nespametno ravnanje nekaterih ljudi in povedal, da bo policija primerno ukrepala zoper posameznike, ki so kršili cestno-prometne in druge predpise. Izrekel je tudi zahvalo koordinacijskemu štabu in pohvalil sodelovanje med službami.

Simon Kač iz podjetja VO-KA je v prvi vrsti izpostavil ukrep prekuhavanja vode v Mestni občini Celje ter občinah Štore in Vojnik, ki bo preklican šele po prejetih rezultatih analize vzorcev vode (predvidoma v torek) in občanke ter občane prosil, da spremljajo uradne objave na spletni strani in socialnih omrežjih Mestne občine Celje. Sicer se stanje na vodnih virih umirja. Vodni vir Medlog je ponovno vključen v vodovodno omrežje. Protipoplavna črpališča od četrtka dalje delujejo brez težav.

Za osebni promet je odprt most proti Laškemu na Ul. XIV. divizije, odprta sta tudi Čopov most in podvoz pri svinjskem sejmu. Ko bodo ekipe namestile ograjo, bo odprt tudi most pri Topru. Takoj, ko bodo očiščene naplavine v podvozu pri mestnem parku, bo v celoti odprta tudi Partizanska cesta. Delno je zaprta cesta ob sotočju Savinje in Voglajne. Zaprti ostajajo Polulski most, splavarski most, peš most ob sotočju Savinje in Voglajne ter levška brv.  Vzpostavlja se tudi prevoznost cest. Največji izziv predstavljajo podvozi v Pečovniku in Zagradu. V prihodnjih dneh in tednih bodo opravljeni podrobnejši pregledi in začele se bodo nujne sanacije.

V MOC za klice občank in občanov ostaja aktivna urgentna telefonska številka 03 428 09 00, pa tudi e-naslov [email protected]. Vse, ki želijo pomagati, na MOC prosijo, da to sporočijo na e-mail [email protected] oz. v prihodnji dneh kontaktirajo tudi humanitarne organizacije.

Avtor: MOC