V Celju so gostili 2. Nacionalno kolesarsko konferenco

Foto: Mestna občina Celje

Na Mestni občini Celje so v ponedeljek in torek gostili 2. Nacionalno kolesarsko konferenco, ki so jo pripravili v sodelovanju z Ministrstvom za okolje, podnebje in energijo in Ministrstvom za zdravje. Dvodnevne konference, na kateri so vrhunski strokovnjaki različnih profilov naslovili tematike kolesarjenja, trajnostne mobilnosti in zdravega načina življenja, se je v obeh dneh skupno udeležilo preko 200 udeležencev. 

Prvi dan konference je bil posvečen kolesarjenju kot prometnemu načinu za namen aktivne dnevne mobilnosti, ki pomembno prispeva k razogličenju družbe kot celote. V uvodnem delu je priznani nevrološki specialist prof. dr. Zvezdan Pirtošek osvetlil vpliv gibanja na procese v naših možganih in skozi oči znanstvenika prikazal,  kako gibanje pravzaprav pripomore tudi k blagostanju bivanja. V plenarnem delu je bil poudarek na trendih in novostih na mednarodni in državni ravni s področja kolesarstva, izpostavljeni pa so bili tudi regionalni in lokalni projekti ter predstavitve dobrih praks.

Na konferenci sta sodelovala tudi dva mednarodna strokovnjaka; Martin Eder z Ministrstva za podnebje, okolje, energijo, mobilnost, inovacije in tehnologijo v Avstriji, ki je predstavil avstrijsko kolesarsko strategijo, ter Erik van den Eijnden z Ministrstva za infrastrukturo in vode na Nizozemskem, ki je predstavil njihove smernice in primere dobrih praks.

Prvi dan konference so primere dobrih praks na področju kolesarjenja in trajnostne mobilnosti predstavili v sklopu dveh predavanj, ki so jih pripravili na Mestni občini Celje. Miran Gaberšek je predstavil projekte regijskih kolesarskih povezav in sistem KolesCE, ki je eden boljših primerov tovrstnega modela souporabe koles v Sloveniji.

Na Mestni občini Celje so minuli teden uspešno sklenili štiritedensko akcijo spodbujanja trajnostnih prihodov v službo, ki jo je udeležencem konference predstavil Alen Obrez. V akciji so spodbujali trajnostne oblike mobilnosti, skupno pa so zaposleni na Mestni občini Celje v tem času na trajnosten način opravili kar 57,39 % vseh prihodov v službo.

Drugi dan konference so zaznamovale predvsem zdravstveno, ozaveščevalno in izobraževalno obarvane kolesarske teme. Tjaša Knific z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je skozi prizmo zadnjih epidemioloških podatkov spregovorila o bremenu debelosti v Sloveniji. Samo Rauter iz Fakultete za šport je povedal, kaj moramo vedeti, preden sedemo na kolo, Bogdan Fink pa predstavil kaj vse prinaša letošnja 29. kolesarska dirka Po Sloveniji, katere start je bil v sredo v Celju. Velik poudarek v drugem delu je bil tudi na pomenu ozaveščanja in izobraževanja o varnem kolesarjenju kot obliki trajnostne mobilnosti za vse prebivalce. V ta namen so v sodelovanju z Mladinskim centrom Celje in Zavodom Vozim v začetku meseca junija opravili okroglo mizo z mladimi; opažanja, izzive, želje in rešitve za spodbujanje trajnostne mobilnosti v Celju in okolici pa so predstavili tudi na konferenci.

Udeleženci so se lahko poleg glavnega strokovnega programa udeležili še spremljevalnih aktivnosti, kot so kolesarski ogled mesta Celje prvi dan in rekreativno kolesarjenje po bližnji okolici Celja z ogledom lokacije starta dirke po Sloveniji drugi dan. Na ploščadi pred Narodnim domom so oba dneva v sklopu nacionalne akcije »Polni zagona kolesarimo v službo« potekale promocijske delavnice, občankam in občanom pa je bila na voljo brezplačna popravljalnica koles.

Mestna občina Celje