Mestna občina Celje: Kako smo snovali samostojno Slovenijo – devetošolci s projektom »Celje 1990/91« bogatijo znanje o rojstvu nove države

Foto: Muzej novejše zgodovine Celje

V Muzeju novejše zgodovine Celje s podporo Mestne občine Celje in v sodelovanju z aktivom ravnateljev celjskih osnovnih šol in veteranskimi organizacijami izvajajo nov pedagoški program za devetošolce na temo osamosvojitvene vojne in rojstva nove države.

Veseli so, da bodo devetošolci na ta način še bolj spoznali pomemben del naše zgodovine. Predstavnike veteranskih organizacij so k sodelovanju povabili, da bi se mladi o tem pomembnem delu naše zgodovine imeli priložnost pogovarjati z ljudmi, ki so dogodke doživeli od blizu in bili sami del ponosnega obdobja.

S predstavitvijo izbranega muzejskega gradiva in pogovorom o izredno pomembnem obdobju slovenske državnosti želijo na nekoliko drugačen način pri mladih spodbuditi kritično razmišljanje o pomenu demokracije, volitev, vojne in pomembnosti lastne države.

Tako se lahko mladi na nek način vrnejo v čas pred 33. leti in občutijo nekaj takratnega ponosa, odločnosti, optimizma in domoljubja. Začutijo lahko, da ni samoumevno, da danes živimo v samostojni Sloveniji.

Leto 1990 je bilo prelomno marsikje po svetu, zlasti v Evropski uniji in v bivši Jugoslaviji. To je bil čas pomembnih družbenih gibanj in političnih sprememb. Naša država je bila na poti osamosvojitve. V tem letu je bil ustanovljen Demos, sprejeto je bilo ime Republika Slovenija, uzakonjena je bila slovenska himna, potekale so prve večstrankarske volitve, drugi krog predsedniških volitev, konec leta pa smo se na plebiscitu izrekli za samostojnost. To je bilo obdobje, ko smo z upanjem in zanosom zrli v prihodnost.

Celje je v letu 1990 dobilo novo oblast – trodomno Skupščino občine Celje, enako kot na ravni države smo dobili vladajoči Demos in opozicijo, ki so jo sestavljali delegati nekdanjih družbenopolitičnih organizacij. Dogajanje so na ravni vse Slovenije spremljale grožnje Jugoslovanske ljudske armade, ki je poskušala razorožiti slovensko teritorialno obrambo.

Na širšem Celjskem je med majem in oktobrom delovala tajna manevrska struktura narodne zaščite, skupina najbolj zavednih teritorialcev, ki so v strogi tajnosti izvajali obrambne priprave, zagotavljali varnost Republike Slovenije ter tako omogočili nastanek samostojne slovenske države.

Teritorialna obramba je zelo tesno sodelovala s policijo in civilno obrambo, tako da so se lahko začele priprave na morebitni vojaški odpor. V Celju so od začetka leta 1991 potekale intenzivne vojaške vaje, celjske enote so dobile nove uniforme in oznake. V juniju 1991 je bilo mobiliziranih že 3000 teritorialcev. Za teritorialno obrambo je vojna seveda osamosvojitvena vojna trajala bistveno več kot 10 dni, saj so se v tajnosti pripravljali na odpor.

To je le delček zgodovine, ki jo bodo v novem učnem programu vsako leto spoznavali devetošolci vseh celjskih osnovnih šol.

Poleg projekta Od odpadka do energije, ki ga izvajajo v sodelovanju s Simbiem, Energetiko Celje in Tehnoparkom Celje, in v katerem učenci spoznavajo krogotok odpadkov, je to že drugi program za osnovnošolce, ki so ga uvedli v letu 2023. Sedmošolci pa že nekaj let vsako pomlad obiščejo Tropsko hišo Celje, kjer zanje pripravljajo posebno učno uro o evoluciji in živalskih vrstah.

Mestna občina Celje