Po Načrtu razvojnih programov Občine Šmarje pri Jelšah 2018-2021 bo izvedenih 9 energetskih sanacij

Občinski svet Občine Šmarje pri Jelšah je na svoji 23. redni seji, ki je potekala 25. aprila 2018 pod točko 4. obravnaval Načrt razvojnih programov Občine Šmarje pri Jelšah 2018-2021, ki predvideva celovito energetsko sanacijo na sedmih objektih in tehnološko energetsko sanacijo na dveh objektih. Hkrati s samo sanacijo so pod to točko svetniki obravnavali tudi prerazporeditev sredstev v višini 769 evrov za omenjeno sanacijo, za katero je bilo poprej namenjenih že 10.760 evrov. Svetniki so imeli pred sabo tudi sklep s katerim pooblaščajo župana , da potrdi novelacijo investicijskega programa »celovita energetska sanacija javnih objektov v lasti občine Šmarje pri Jelšah«. Vse tri sklepe, ki so jih svetniki obravnavali pod 4. točko dnevnega reda tudi potrdili.

Župan občine je predlog sklepa o sanaciji objektov v lasti Občine Šmarje pri Jelšah obrazložil s tem, da se v Sloveniji v programskem obdobju 2014-2020 izvaja Evropska kohezijska politika na podlagi Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike. Slovenija bo tako po županovih besedah podprla naložbe v projekte, ki zajemajo energetsko prenovo stavb javnega sektorja in se bodo izvajali v okviru energetskega pogodbeništva, kot nove oblike izvajanja in financiranja energetskih prenov stavb. V Evropi je namreč že dolgoletna praksa, ki zajema celovito energetsko prenovo med zasebnim in javnim partnerjem, kjer zasebni investitor, na osnovi ocene prihrankov, ki jih bo z energetsko sanacijo dosegel, javnemu partnerju omogoči takojšnjo izvedbo sanacije.

Scaffold Roof Tiles Repair Building Constr

Župan ugotavlja, da v občini Šmarje pri Jelšah vsi objekti v njihovi lasti niso energetsko učinkoviti ali niso bili energetsko sanirani v predhodnem programskem obdobju 2007-2013, zato so se na občini odločili, da pristopijo k izvedbi aktivnosti, ki so potrebne za kandidiranje na javnem razpisu energetske prenove javnih stavb v sklopu Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020. Tako v prvi fazi načrtujejo celovito energetsko sanacijo: Podružnične osnovne šole Mestinje, Podružnične osnovne šole Šentvid, Podružnične osnovne šole Sveti Štefan, Podružnične osnovne šole Zibika, Osnovne šole Šmarje pri Jelšah, Stare šole in Zdravstvenega doma Šmarje pri Jelšah. Na telovadnici Osnovne šole Šmarje pri Jelšah in Knjižnici Šmarje pri Jelšah bodo v prvi fazi projekta opravili tehnološko energetsko sanacijo.

Da bodo na občini lahko podpisali pogodbo o javno-zasebnem partnerstvu je občinski svet že 17. 5. 2017 sprejel Odlok o javno – zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta pogodbenega zagotavljanja prihrankov energije z namenom sanacije javnih objektov v lasti občine Šmarje pri Jelšah.  Na javni razpis za izbor koncesionarja se je prijavil le en potencialni koncesionar. Po priznani usposobljenosti kandidatu je občina pričela z drugo fazo javnega razpisa, kjer je potekal konkurenčni dialog, tekom katerega sta potencialna partnerja usklajevala tehnične in pravne vidike razmerja ter ostala odprta vprašanja. Tako je kandidat po koncu tega postopka oddal tudi ponudbo. Tako sedaj sledi pravnomočna izbira koncesionarja za izvedbo energetske sanacije in prijava objektov na katerih se bo le-ta izvajala.

Vir: Občina Šmarje pri Jelšah