Nam letos manjka, glede na lansko leto, od štirideset do petdeset akutnih levkemij. Kje so? Mogoče je pa covid zdravilo proti akutni levkemiji, ne vem,” je z ironičnim pridihom dejal dr. Samo Zver. Sam sicer meni, da je covid bolezen, ki jo je treba jemati resno, vendar pa je treba pustiti tudi ostalim boleznim, da imajo obravnavo, kot so jo imele do sedaj. Hkrati je opomnil tudi, da je treba spraviti v pogon pedagoško in znanstveno-raziskovalno sfero, ki mora delovati, pa zdaj zaradi virusa stoji.

Tema včerajšnje tarče je bil spopad s koronavirusom, ki iz dneva v dan prinaša vse več dvomov. Kar prinaša vprašanje tudi o tem, kateri pomisleki so smiselni in kateri so lahko celo škodljivi. V začetku oddaje so najprej razbili nekaj mitov, in sicer so skušali potrditi ali pa ovržti teze, da je covid-19 le malo hujša gripa, da maske sploh pomagajo oziroma celo škodujejo našemu zdravju in da PCR testi sploh ne potrjujejo koronavirusa. Pri razbijanju mitov je pomagal epidemiolog Mario Fafangel. Oglasil se je Blaž Cvar, predsednik upravnega odbora za gostinstvo in turizem, ki je pomenljivo komentiral, da “boleče roke ne odrežeš, ampak jo poskušaš pozdraviti.” To misel je apliciral na primer gostinstva, saj je mnenja, da ne bi smeli prepovedati obratovanja dejavnosti, ki so že tako prizadete, pač pa bi bilo treba doseči, da se ljudje obnašajo bolj odgovorno.

Preberite še: Izpoved dr. Lukanoviča, ki je po hudem boju prebolel covid-19

Filozof dr. Tomaž Grušovnik pa je v oddaji Tarča povedal, da je ob epidemiji nastalo tudi gojišče teorije zarot, ki pa so po njegovem mnenju tolažba pred kruto resnico in način, ki nam pomaga verjeti, da imamo stvari pod nadzorom. “Je neke vrste obliž na negotovost”, je podal razlago. Dotaknili so se tudi problematike otežene dostopnosti do zdravnikov, kar se je pojavilo ob vsej zmešnjavi, ki jo je povzročila prisotnost covida. Nekateri taki primeri, so se že končali tragično in pomembno je, da se naredi vse kar je potrebno, da se v prihodnosti to prepreči.  V drugi polovici oddaje pa so prikazali, kakšna je situacija na Švedskem. Švedski sistem namreč marsikdo opeva, saj so edini, ki so se bojevanja proti covidu lotili precej drugače. V studiu so sicer gostili nekaj strokovnjakov s področja zdravstva, in sicer so v pogovoru sodelovali dr. Samo Zver, Matjaž Figelj, Milan Krek in dr. Adolf Lukanovič, virtualno pa se jim je pridružil tudi dr. Uroš Dobnikar.

Treba se je držati pravil igre
dr. Samo Zver
, ki je predstojnik hematološkega oddelka v Univerzitetnem kliničnem centru, je povedal, da je nasprotovanje ukrepom vse več ljudi hudo nevarno in narobe. Dejal je, da bi bil v njihovem primeru masaker, če bi dobili ta virus na oddelek. “Delamo vse, da do tega ne pride in taka govoričenja nam niso v prid,” je priznal. Treba je imeti maksimalno resnosti pri tem, covid je smrtna bolezen, za naše bolniki še posebej, ampak tudi za druge. “Treba se je držati pravil igre,” je poudaril Zver. Covid nam je zaustavil medicino, ki smo jo do pojava virusa izvajali in to se ne bi smelo zgoditi. “Covid ni neka nadbolezen, covid je bolezen za zraven,” zato ne bi smeli pustiti, da se zdravljenje ostalih bolezni zanemarja, je pojasnil.

Avtorica Sara Bertoncelj, video in več lahko vidite tukaj.