(Video) Celjski župan Bojan Šrot: “Po več kot desetletju lahko spet načrtujemo in uresničujemo različne projekte”

Simbolični prerez traku; Bojan Šrot, župan MOC, državni sekretar Aleš Mihelič, podžupan Občine Laško Jože Senica. (Avtor: DRSI)

Občine so središče razvoja Slovenije. S spodbujanjem lokalnih razvojnih programov dolgoročno pomagamo k enakomernemu razvoju urbanih središč in podeželja po vsej državi. S sredstvi državnega proračuna in različnih evropskih skladov so bili v Sloveniji sofinancirani številni projekti in programi. Iz proračunskih virov države je za razvoj slovenskih občin realiziranih in predvidenih skupaj 6,760 milijarde evrov, iz evropskih skladov pa je odobrenih 1,220 milijarde evrov. S temi sredstvi bo skupno izvedeno 2416 projektov, od tega bo 2185 projektov sofinanciranih iz EU sredstev.

Kljub izrednih razmeram v zadnjih dveh letih, ki smo jih bili priča zaradi pojava virusa SARS-COVID 19, pa je vlada pod vodstvom Janeza Janše uspešno zagnala vrsto projektov po celotni Sloveniji. V Celju smo priča številnim projektom, ki jih sofinancira država, kakor tudi projektom, ki so sofinancirani z evropskimi sredstvi. Za razvojne projekte v Mestni občini Celje je predvideno 631 milijonov evrov, iz EU skladov pa še dodatnih 27,6 milijona evrov.

V zadnjih dveh letih so bili v Celju realizirani ali so v zaključni fazi realizacije projekti v skupni vrednosti nekaj več kot 314,5 milijonov evrov. Največji realiziran projekt je nadgradnja železniškega odseka Zidani most – Celje, ki predstavlja večino vseh realiziranih sredstev, in sicer 282,4 milijonov evrov. Sledi mu gradnja severnega dela 3. razvojne osi (sklop Gaberke) v vrednosti skoraj 10 milijonov evrov in energetska sanacija Splošne bolnišnice Celje, ki je stala dobrih 6 milijonov evrov.

Z vlaganjem države v razvoj je zadovoljen tudi župan Mestne občine Celje Bojan Šrot, ki je povedal: »Veseli smo, vsaj zase lahko tako rečem, da smo lokalne skupnosti po dolgih letih spet dobile besedo in neko težo v tem sistemu, ki se mu reče javni sektor in ga sestavljata tako država kot lokalne skupnosti. Po več kot desetletju suhih krav, kot pri nas rečemo, ali pa bitke za ranjence, ko so bile občine zares slabo financirane, ko se različni projekti sofinancirani z evropskimi sredstvi in državni praktično niso odvijali, smo doživeli nek nov cikel, kjer končno lahko spet načrtujemo in uresničujemo različne projekte. Ta optimizem, pa tudi nek novi zagon se pozna tudi pri zaposlenih v javni upravi. Vsakdo je rad zaposlen v uspešni sredini, rad dela v uspešni sredini, zlasti če pri tem lahko sodeluje pri realizaciji pomembnih načrtov inovativnih projektov, reševanju problemov, ki so stari desetletja ali več, s čimer dobiva tudi neke izkušnje, osebne kompetence in še kaj podobnega.« Dejal je tudi, da so pogrešali obiske vlade in da je bil zadnji resen delovni obisk vlade leta 2007, tudi takrat pod vodstvom predsednika vlade Janeza Janše. Vladi se je zahvalil za obisk in ji zaželel, da bi volivci prepoznali in znali nagraditi njeno dobro delo.

Uredništvo