Slovenija se kljub grozeči epidemiji novega korona virusa z ukrepi pristojnih institucij še vedno odziva prepočasi. Predsednik vlade v odhodu Marjan Šarec je šele za ponedeljek sklical Svet za nacionalno varnost, čeprav se mu je v preteklosti s čim takšnim že bolj mudilo. Spomnimo, po pritiskih oz. prisluhih na komercialni televiziji POP TV je svet sklical takoj za naslednji dan. Je pa za nedeljo ob 17. uri sklical tiskovno konferenco, na kateri je v družbi zdravstvenega ministra Aleša Šabedra miril javnost: Zaenkrat imamo 16 okuženih, tudi ta primer je prišel iz tujine. Za jutri sem sklical Svet za nacionalno varnost, ki se bo seznanil s poročilom.”

Minister Aleš Šabeder je dodal, “da so vsi ukrepi, ki jih izvajamo za zamejitev okužbe delujejo, v primerjavi s sosednjimi državami imamo to prednost, da smo hitro našli t.i. pacienta nič in spremljali širjenje okužbe, to počnemo tudi pri vseh ostalih okuženih. Zvečer sem dogovorjen za pogovor z avstrijskim kolegom zdravstvenim ministrom, s katerim bova izmenjala informacije in se dogovorila o morebitnih skupnih ukrepih.”

Je pa Šabeder kritiziral nespoštovanje njegovega odloka o prepovedi dogodkov, na katerih se zbere 500 ljudi ali več.  “Včeraj smo sprejeli uredbo o prepovedi prireditev v zaprtih prostorih, kjer se zbere več kot 500 ljudi, s priporočilom o odpovedi tudi manjših prireditev. Žal je prišlo do številnih kršitev, zato pozivam, da se uredba spoštuje. Varnost prebivalstva je na 1. mestu.” Po besedah zdravstvenega ministra v odhodu ostajajo svetovni poleti v Planici pred praznimi tribunami realna možnost, glede na to, da tudi v tujini tekme na zimskih stadionih potekajo brez gledalcev.

Nina Pirnat z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je novinarjem povedala, da z ukrepi, ki jih izvajajo, upajo, da bodo preprečili morebitno epidemijo. Vsi dosedanji primeri so bili okuženi v tujini oz. s tesnim kontaktom. Gre za 16 oseb, zadnji 3 so zboleli po tesnem stiku, bolezen se je razvila v času, ko so bili v samoizolaciji.

 “V državah okrog nas je res veliko primerov okuženih in se osebe, ki pripotujejo nazaj v Slovenijo lahko z njimi srečajo. Zato je pomembno, da v primerih, ko zbolimo, ustrezno opazujemo svoje znake in takrat pokličemo svojega družinskega zdravnika in ne hodimo okrog. “Zapiranje šol in vrtcev je epidemiološko lahko učinkovit ukrep, ko se je okužba že tako razširila, in s tem prenos okužbe preprečimo, ko pa virus ne kroži v populaciji, se moramo vprašati, zakaj bi šole in vrtce zapirali, kaj bi s tem naredili otrokom in staršem,” je mirila Pirnatova.

Na tiskovni konferenci je bil sicer prisoten tudi Srečko Šestan, poveljnik Civilne zaščita, ki je komentiral poziei, naj ukrepa Civilna zaščita: “Tako enostavno seveda ne gre. CZ že sedaj pomaga pri vstopnih točkah, pri delitvi opreme iz blagovnih rezerv zdravstvenim delavcem”.

 

Več si lahko ogledate tukaj.