Žal imamo za sredo poleg državne proslave napovedano tudi antiproslavo. Če bi ti, ki ob petkih kolesarijo in protestirajo proti vladi, naredili svojo proslavo in ne antiproslavo. Če bi naredili torej proslavo na svoj način, s svojo kulturo, izrazjem, ki je njim blizu, pod skupnim simbolom – slovensko zastavo, bi rekel človek: kapo dol! Se ne strinjamo s temi idejami, ampak praznujemo skupno tisto, kar je skupno v vsaki državi. Ampak oni raje organizirajo antiproslavo. V petek se je namreč razdelilo na tisoče letakov, kjer se poziva na tako imenovano antiproslavo, ki naj bi hkrati motila državno proslavo. To je nedostojno, zavržno in izven vsega, kar si predstavljamo pod besedo normalnost ali civilizacija,” je v oddaji Pogovor s predsednikom vlade dejal premier Janez Janša.

Premier Janez Janša je pred vročo politično jesenjo zadnjič gostoval v oddaji Pogovor s predsednikom vlade na Nova24TV. Sprva je spregovoril o epidemiološki situaciji v Sloveniji, saj je znano, da lahko že nekaj deset posameznikov resno ogrozi zdravje dveh milijonov prebivalcev Slovenije. “Še enkrat je potrebno poudariti, da vsa navodila NIJZ veljajo. Mnogi ukrepi še vedno veljajo. Epidemija je preklicana, ker imamo in smo imeli število novih okužb v mejah, ki so obvladljive. Zelo hitro, v nekaj dneh, je to lahko drugače,” opozarja Janša.

“Težko rečem, da tega nismo pričakovali. Drugi val je bil pravzaprav neizogiben ob sproščanju nekaterih ukrepov. Predvsem ob odpiranju meja,” je izpostavil Janša. Drugi val, ki je hujši od prvega, po njegovih besedah trenutno razsaja v Severni Makedoniji. Bosna in Hercegovina, Srbija ter Kosovo so blizu tega. “Hrvaška še ni tam, kljub nekaterim izbruhom, ki jih zaenkrat omejujejo uspešno. Slovenija seveda še tudi ni tam, ampak nedavne številke so večje, kot smo jih imeli pred tremi tedni. Večina teh primerov je bilo uvoženih iz držav, s katerimi smo zaostrili prehajanje meje.”

Petkovi protesti pomenijo veliko nevarnost za širjenje koronavirusa
Po besedah Janše se je potrebno zavedati, da veljavni ukrepi lahko preprečijo prehod v rdečo barvo, kar se tiče drugega vala. Vendar le, če se bo ukrepe upoštevalo. Spomnil je na nevarnost, ki smo ji priča vsak petek. “Veljavni predpisi dovoljujejo zbiranje do 500 ljudi, kolesarjev pa se je po podatkih policije zbralo nekaj tisoč. To pomeni, da je bila številka zbranih v Ljubljani 5-6 krat večja. Zaradi tega je bilo tolikokrat večje tveganje. Ne vem, koliko teh, ki so bili na zadnjih protestih v Ljubljani, kjer je bilo zelo malo distance in mask ter veliko kričanja, je bilo prej v Bosni in Hercegovini, Srbiji, Makedoniji ali v kakšnem drugem žarišču.” Prepričan je, da je dovolj, da je bilo teh posameznikov deset od nekaj tisoč in ima Ljubljana potem velik problem, s tem pa tudi Slovenija.

Avtorica Hana Murn, video in več lahko vidite tukaj.